Modulárna platforma nového Macu Pro je ideálna aj pre výrobcov komponentov tretích strán. Jedným z vôbec prvých je spoločnosť OWC. Tá prišla so svojim PCIe diskom, ktorý si môžete kupiť s kapacitou 1TB – 8TB. Výrazne pri ňom oproti Applu ušetríte.

8 TB SSD stojí v Macu Pro 3120€. Táto spoločnosť ho ponúka za polovicu.

Pokiaľ si práve staviate nový Mac Pro v konfigurátore spoločnosti Apple, nezabúdajte na to, že niektoré komponenty sem budú pasovať aj od iných výrobcov. Konkrétne OWC predstavila PCIe disk Accelsior, ktorý znie ako veľmi výhodná ponuka.

- Reklama -

Jeho rýchlosť je až 6000 MB/s a cena štartuje na sume 480$. Za ňu dostanete presne 1 TB úložiska. V tomto bode sa vám ponuka oplatí dokonca menej ako by ste šli do dielu priamo od Apple. V konfigurátore na stránkach jablkovej spoločnosti stojí rovnaká kapacita „len“ 400$.

Nákup tohto PCIe disku, ktorý je vôbec najrýchlejší aký kedy OWC predstavilo sa vám oplatí v prípade, že chcete vyššiu pamäťovú verziu. Za 2 TB už zaplatíte iba 630$, za 4 TB zaplatíte 950$ a za vrcholných 8 TB zaplatíte 1600$. Ak sa vám to zdá veľa, Apple si pýta až 2200$.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
Mac Pro – svetapple.sk

Cena je bez dane. V nemeckom Apple Store (kde sú ceny podobné ako u nás) je potom cena za top konfiguráciu SSD až 3120€! Pevný disk od OWC by vás po prepočte kurzu vyšiel asi na 1500€ (nevieme ako je to v tomto prípade s DPH, ak by sme ju ale mali ku sume prirátať, stále je to niečo okolo 1800€, čo je od Applu veľmi ďaleko). To už sa oplatí porozmýšľať no nie?

Túto novinku môžete používať pri novom Macu Pro ale kompatibilná je aj s Macom Prom 2012 či Macom Pro 2010. Samozrejmosťou je potom aj podpora klasického PC. Disk obsahuje technológiu PCIe 3.0 M.2 NVMe a inštaluje sa do PCIe 3.0 nebo 2.0 PCIe 3.0 nebo 2.0 pomocou plug and play.

Čerešničkou na torte je potom 5 ročná záruka od výrobcu. Uvidíme či pribudnú aj iní výrobcovia pevných diskov, ktorí ich začnú prispôsobovať pre nový Mac Pro. Apple by mohlo pár dolárov na svojich komponentoch stratiť ale zas na druhú stranu, kopec ľudí až tak cenu riešiť nebude a bude nakupovať to, čo predáva práve Apple.

8 TB SSD stojí v Macu Pro 3120€. Táto spoločnosť ho ponúka za polovicu.
8 TB SSD stojí v Macu Pro 3120€. Táto spoločnosť ho ponúka za polovicu.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.