Spoločnosť Apple má ďalší problém so svojim malým sledovacím zariadením. Tentokrát bola na federálnom súde v San Franciscu podaná žaloba zo strany dvoch žien. Bývalý priateľ jednej z nich mal používať AirTag na sledovanie jej polohy bez akéhokoľvek súhlasu. O prípade informovala agentúra Bloomberg (prostredníctvom Macrumors).

Drobné sledovacie zariadenie AirTag od Apple si dnes môže kúpiť ktokoľvek za cenu menšiu ako 34,99 € (1 ks). K dispozícii je tiež výhodnejšia sada štyroch AirTagov, za ktorú zaplatíte iba cca 110 € a takisto obrovské množstvo farebných kombinácií pre silikónové prívesky od 7,99 alebo kožené prívesky za 12,99 €.

AirTag kľúčenka
Zdroj: Loopi

Nie je teda problém, aby si akýkoľvek stalker zaobstaral AirTag a následne ho použil spôsobom, akým sa to robiť nemá. Apple si je samozrejme takéhoto nebezpečenstva veľmi dobre vedomé a preto v priebehu času vytvorilo viacero bezpečnostných opatrení, ktoré by mali sledovaného človeka upozorniť na prítomnosť cudzieho AirTagu. Ako však dodávajú žalobkyne, tieto bezpečnostné opatrenia sú nedostatočné, nakoľko v ich prípadoch nefungovali.

Opatrenia od Apple sú podľa žien nedostatočné 

AirTag v zľave
Zdroj: Unsplash / Mark Chan / Onur Binay (úprava redakcie)

V žalobe sa doslova uvádza, že zavedené ochranné opatrenia, ktoré zahŕňajú upozornenie používateľov iPhonov, ak sa zistí, že ich sleduje neznámy AirTag, sú „žalostne nedostatočné a robia len málo, ak vôbec niečo, na okamžité varovanie osôb, ak sú sledované“.

Druhá žena v žalobe tvrdí, že jej manžel umiestnil AirTag do batohu jej dieťaťa, aby ho mohol sledovať. Obe ženy požadujú bližšie nešpecifikovanú sumu odškodného a obviňujú spoločnosť Apple z toho, že predáva nebezpečný výrobok.

Nie je to prvý takýto prípad 

airtag 2021
Zdroj: Unsplash (Daniel Romero)

Spoločnosť Apple sa podobnými obvineniami a problémami zaoberala aj v minulosti. Hoci je jej AirTag mimoriadne praktickým zariadením, v zlých rukách môže narobiť viac škody ako osohu. Firma sa preto snaží do dnešných dní vyvinúť dostatočné opatrenia, ktoré by upozornili osoby na to, že ich takýto predmet sleduje.

Problém je však v tom, že nie každý používa iPhone a nie každý si musí upozornenie okamžite všimnúť. Napokon sa dá teda spoľahnúť len na hlasný tón, ktorý AirTag vydáva, keď je dlhšiu dobu bez svojho majiteľa. Niekedy však môže prísť neskoro.

Dávajte si preto pozor a podobné upozornenia určite nepodceňujte. Nikdy totiž neviete, či vás nesleduje stalker. Vďaka obyčajnému AirTagu môže mať podrobné informácie nie len o tom, kde pracujete ale aj o tom, kde bývate či kde sa pravidelne zdržiavate. To určite nechcete…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -