Spoločnosť Apple je preslávená predovšetkým tým, že behom dvoch či troch dní dokáže urobiť doslova neuveriteľné obraty, kedy si najnovšie zariadenie kúpi hneď niekoľko miliónov používateľov. Apple však musí zariadenia aj vyvíjať a niekedy, aj keď nechene, porušiť patenty. Posledný prípad hovorí za všetko a spoločnosť to môže stáť až 862 400 000 dolárov!

Apple a porušenie patentu

University of Wisconsin obvinilo spoločnosť Apple za to, že v iPhone 5S, iPhone 6 a tiež niektorých iPadoch použili čipovú technológiu, na ktorú táto spoločnosť získala patent ešte v roku 1998. Pôvodná žaloba pochádza ešte z minulého roka, no porota v Madisone skonštatovala, že Apple skutočne patent porušil a mal by zaplatiť nemalú čiastku peňazí.

Samozrejme netrvalo príliš dlho a ozvala sa aj samotná Jablková spoločnosť, ktorá ale tvrdí, že žiaden patent nebol porušený a navyše patent už je neplatný. Navyše spoločnosť požiadala USPTO (US Patent and Trademark Office) aby patent poriadne preskumála a taktiež aby preskúmala aj jeho platnosť. V najhoršom možnom prípade Apple bude musieť zaplatiť takmer 1 miliardu dolárov, čo teda nie je najmenšia čiastka. Netreba ale zabúdať na to, že to nie je ani nič, čo by mohlo Apple nejako pohltiť. Disponuje totiž niekoľkými stovkami miliárd hotovosti (cca 200mld) takže jedna hore dole hádam nebude problém 🙂

Apple-A8

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here