Mnoho z našich čitateľov pravdepodobne ani netuší, čo je to pamäť cache a pamäť RAM. V krátkosti, prvá z dvojice je „dočasná“ pamäť, vďaka ktorej môžeme naše dáta ukladať rýchlejšie. RAM je potom operačná pamäť a tá sa nám stará o dáta napríklad z aplikácií, ktoré práve bežia na pozadí. Obe pamäte je dobré z času na čas prečistiť. Ako na to?

Aktualizácia: Článok bol aktualizovaný z pôvodnej verzie z roku 2016 o spôsob, akým si viete vyčistiť RAM aj na novších iPhonoch bez Home Buttonu a tiež o to ako vyčistiť cache v iOS 13.

Ako na iPhone vyčistiť cache či RAM?

Ak potrebujete alebo len jednoducho chcete vyčistiť svoju cache a RAM pamäť, nachádzate na správnej adrese. Niekedy sa môže stať, že sa tieto pamäte už jednoducho zaplnia a telefón nefunguje správne (padajú aplikácie, všetko seká, celé zariadenie je pomalšie). Problémy majú hlavne staršie modely. V prípade čistenia pamäte RAM treba zachovať tento veľmi jednoduchý postup.

Podržte Lock button, ktorý máte na boku zariadenia (v prípade iPhonu 5S/SE a starších na vrchu) až dovtedy, dokým sa vám nezobrazí možnosť, kde môžete pomocou potiahnutia prstom úplne vypnúť telefón. Potom podržte tlačidlo Home Button, na dobu približne 5 sekúnd. To je všetko. Operačná pamäť RAM je vyčistená!

Návod: Ako na iPhone vyčistiť cache či RAM?
Návod: Ako na iPhone vyčistiť cache či RAM?

Pokiaľ máte novší iPhone, ktorý už nemá Home Button, musíte si zapnúť „asistovaný prístup“. Urobíte to cez Nastavenia > Prístupnosť > Dotyk > AssistiveTouch > Dáš prepínač do zapnutej polohy. Teraz v podstate stačí kliknúť na tlačidlo pridania zvuku, hneď za tým rýchlo kliknúť na tlačidlo odobratia zvuku a následne podržať tlačidlo uzamykania. Keď ste v tomto režime, kliknite na okrúhlu ikonku asistovaného prístupu a podržte Home Button na 5 sekúnd. Hotovo…

Pokiaľ chcete vyčistiť cache, kedysi sa to robilo desiatimi klikmi na akúkoľvek položku v AppStore. Dnes to však tak už nie je. V iOS 13 otvorte Nastavenia > Safari > Vymazať históriu a dáta > Potvrďte tento krok. Hotovo.

Vďaka takýmto trikom si môžete nielen, zrýchliť svoj iPhone ale taktiež zlepšiť napríklad výdrž batérie. Preto sem tam odporúčame prečistiť všetky pamäte vyššie určeným spôsobom. Robíte to alebo ste o podobnej možnosti doteraz ani nevedeli? Napíšte nám do komentára.

iPhone 6S - svetapple.sk
Návod: Ako na iPhone vyčistiť cache či RAM?
Prečítajte si tiež  3D Touch ako neuveriteľne praktická funkcia pre klávesnicu v iPhone 6S!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.