Pokiaľ si zakúpiš hodinky od Apple, nedostávaš len elegantný produkt, ktorý ti ukáže čas, notifikácie či správy ohľadom počasia. Rovnako dôležitý je aj fakt, že Apple Watch sú v podstate aj fitness trackerom a dokážu sledovať tvoj pohyb, tlkot srdca a s tým súvisiacu Aktivitu (presne tie tri farebné kruhy, o ktorých si napíšeme nižšie). Takto som si na ňu zvykol a som rád, že je Apple do hodiniek pridalo.

Apple Watch a Aktivita

Na Apple Watch sa pozeráme často krát ako len na klasické inteligentné hodinky. Ich hlavnou úlohou by malo byť ukazovať čas, oznamovať notifikácie, podávať informácie o počasí, zobraziť prichádzajúce správy či hovory a samozrejme sledovať náš pohyb a aktivitu.

- Reklama -

Práve posledný aspekt dokáže byť veľmi zaujímavý a mnoho používateľov si to pri kúpe produktu ani len neuvedomuje. Ja sám som si hodinky nekúpil na to, aby som meral svoje “tréningy” či sledoval tlkot srdca a aktivitu. Akonáhle ju tam už ale mám, akosi ma to núti vykonávať nejaký pohyb.

Apple to samozrejme v tomto smere myslelo dobre a s hodinkami chcelo cieliť práve na skupinu športovcov. Tým, ktorých šport možno až tak veľa nezaujíma však ponúkajú Apple Watch inú prídavnú hodnotu. Sledovanie aktivity. Dajú sa tu stanoviť určite ciele, ktoré by mal človek za deň naplniť.

Nastavil som si nejaké hodnoty a denne nejdem spať pred tým, pokiaľ nie sú naplnené alebo prekročené. Prečo to robím? Jednoducho ma to veľmi baví. Je to ako taká hra. Denne by mal človek svoje telo vystaviť nejakému tomu pohybu či tréningu.

Fyzická kondícia je predsa zdraviu prospešná a nemusíš preto robiť nijako veľa. Hodinky Apple Watch ti so sledovaním aktivít pomôžu. Stačí ich používať a sem tam sa pozrieť na kruhy, v akom sú stave. No a čo to tie kruhy vlastne znamenajú.

Je to skutočne veľmi užitočná funkcia. Používateľ na to príde poväčšine až časom. Hodinky ho ale donútia cvičiť. Minimálne ak má záujem - svetapple.sk
Je to skutočne veľmi užitočná funkcia. Používateľ na to príde poväčšine až časom. Hodinky ho ale donútia cvičiť. Minimálne ak má záujem – svetapple.sk

3 kruhy

Možno si už počul o kruhoch, prípadne vieš aj to ako fungujú. Mnoho čitateľov to ale nevie a tak im to v skratke predstavíme. Ide v podstate o jednoduchý graf. Každý z kruhov má svoju špecifickú farbu, ktorá určuje, čo daný kruh sleduje.

Pozrime sa napríklad na farbu hlavného kruhu, teda na červenú. Ten nám zobrazuje informácie o pohybe. Udáva sa v spálených kilokalóriách (KCAL) a pri rozšírených informáciach človek dostane aj hodnotu v percentách. Ako pri jedinom grafe sa tu dá zmeniť cieľ, teda predpokladaný počet spálených kilokalórií.

Druhý kruh je zelenej farby a je o čosi menší. Ten sleduje tréning. Vyjadruje sa v minútach a taktiež v percentách. Apple Watch ponúkajú aj aplikáciu zameranú na tréning. Zelený kruh sa ale zapĺňa nezávisle na tom, či ju používaš alebo nie. Hodinky vzhľadom na srdcový tep a pohyb zaznamenaný cez GPS dokážu rozoznať, kedy človek športuje a kedy sedí v kancelárií na stoličke.

Tretí kruh nájdeme v modrej farbe ako najmenší. Ten vyjadruje státie v hodinách a tiež percentách. Čo to ale znamená? Niekoľko dní som sám tomuto grafu nerozumel. Predsa len asi človek nebude úplne bežne stáť 12 hodín v kuse počas dňa. Nemýlil som sa.

V skutočnosti modrá farba ukazuje to koľko hodín si aktívne stál minimálne 1 minútu vkuse. Ak som teda napríklad o druhej stál aspoň 1 minútu, o tretej som celú hodinu sedel a o štvrtej som sa zase na minútu postavil. Hodinky to zaznamenajú a spravia o tom záznam. Dokopy by som mal v takom prípade kruh naplnený 2/12.

Každý z kruhov zanemená niečo iné. Sú rozdelené farbne a veľkostne - svetapple.sk
Každý z kruhov zanemená niečo iné. Sú rozdelené farbne a veľkostne – svetapple.sk

Odmeny

Aby som nezabudol na jeden fakt, prečo je Aktivita vlastne aj takou hrou. V jablkovej spoločnosti sa rozhodli dať používateľom aj určite odmeny, respektíve ocenenia za splnené ciele.

Samozrejme, tie sú iba vo virtuálnej podobe, tak či onak sú veľmi zaujímavé. Ide o dizajnové 3D medaily, ktoré dostaneš vždy za iné výzvy. Nachádzajú sa v aplikácií Aktivita v tvojom iPhone. Niekoho to môže motivovať, mať všetky tieto sošky zaplnené a tým sa tak trochu donucovať pracovať na svojej fyzickej kondícii ešte o čosi viac.

Dokonca je tu aj špeciálna možnosť, mesačného cieľa. Po jeho dosiahnutí používateľ získava napríklad nálepky, ktoré môže potom používať v iMessage. Je to síce len taká drobnosť ale prečo nie. Nebolo to zadarmo, bolo to vydreté!

Na ľavej strane môžeš vidieť nálepky, ktoré vyhral používateľ. V strede sa nachádza priestor s odmenami a napravo je naplnená mesačná výzva - svetapple.sk
Na ľavej strane môžeš vidieť nálepky, ktoré vyhral používateľ. V strede sa nachádza priestor s odmenami a napravo je naplnená mesačná výzva – svetapple.sk

Prečo sa Apple snaží?

Nakoniec by som objasnil, prečo sa Apple snaží v tomto smere pomáhať používateľom. Samozrejme nie je to náhoda a stojí za tým obrovský biznis. Určite si si všimol, že športovanie je síce moderné ale aj pekne drahé. Ku športovaniu sú cesta aj hodinky Apple Watch, nakoľko dokážu fungovať ako ideálny fitness tracker.

Na druhú stranu ale nedokážu osloviť všetkých. Aktivita mi príde ako taký prvý krok respektíve podnet pre ľudí, ktorí dlhodobo nič nerobia a teoreticky by to mohli zmeniť. Akonáhle sa tak stane a Apple v tomto smere dajme tomu svoje hodinky vylepší, dopredu má zákazníkov, ktorí si ich s vysokou pravdepodobnosťou kúpia nakoľko už v minulosti boli s nimi spokojní.

Ďalšia vec je zase tá, že už dnes je dopyt po podobnom príslušenstve k našim smartfónom obrovský. Apple nechce vypadnúť z kolotoča plného peňazí a tak predstavilo hodinky aj fitness tracker v jednom. Ako je tu spomenuté už niekoľko krát. Apple Watch nie sú iba o čase. Mnohí si ich kupujú aj kvôli tréningom. Aktivita je len doplnková funkcia avšak niekomu môže byť veľkým prínosom. Človek to ale musí asi začiť na vlastnej koži. Do komentára napíš, či používaš aktivitu aj ty…

Takto nejako vyzerá prehľad všetkých kruhov z dlhodobého hľadiska. Číslo predstavuje dátum - svetapple.sk
Takto nejako vyzerá prehľad všetkých kruhov z dlhodobého hľadiska. Číslo predstavuje dátum – svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here