Boli časy, kedy si pocit z prvého testovania nového systému od Apple mohli dopriať len developeri s plateným účtom. Už dlhšiu dobu však Apple ponúka možnosť zapojenia sa do verejného beta testovania systému iOS a macOS.

Ako sa zapojiť do Apple Beta Programu?

Na začiatok sa pozrime na to, čo beta testovanie vlastne je, aké riziká môže so sebou priniesť a hlavne to, ako sa doň zapojiť a samozrejme aj opustiť.

Nasledujúci článok obsahuje návod a informácie o Apple Beta Software Programe. Web SvetApple.sk, ako aj autor článku nezodpovedajú za prípadné problémy s inštaláciou beta verzií macOS a iOS.

Beta testovanie je vlastne testovanie skúšobnej verzie operačného systému, ktorý ešte nebol vyladený a teda môže spôsobovať rôzne komplikácie pri používaní. Z nedávnych správ o iOS 10 je ale jasné, že beta testovanie nie je až tak účinné, keďže finálna verzia iOS 10 priniesla veľa problémov pre tešiacich sa používateľov iPhonov a iPadov.

Je teda beta testovanie vôbec potrebné ak ani finálna verzia nestojí za veľa? Odpoveď je jednoznačná, áno je. Je to najmä kvôli tomu, aby nové funkcie boli vyskúšané na istej vzorke rôznych Apple zariadení a spoločnosť tak mala dostatok dát na to, aby sa v ďalších verziách tieto problémy nevyskytovali.

Prečo vlastne?

Hlavnou myšlienkou Apple, prečo tento program vytvorila je určite ten, aby aj bežní používatelia mohli vopred skúsiť novinky a aj preto, aby dát o používaní a diagnostike zo zariadení s beta verziou bolo čo najviac. Navyše, každá beta verzia iOS obsahuje aj aplikáciu Feedback, pomocou ktorej môžeš Apple poslať konkrétny problém alebo postreh o chybe v beta verzii.

Je to už na tebe, či Feedback budeš používať no vedz, že pokiaľ nemáš zapnuté odosielanie o diagnostike tvojho iPhonu a nepoužiješ spätnú väzbu, Apple sa nijako nedozvie o probléme, ktorý môže mať napr. 1 z 1000 iPhonov a zhodou okolností je to ten tvoj.

Ako a kde začať?

V prvom rade si musíš uvedomiť fakt, že beta verzia môže z tvojho iPhonu urobiť nočnú moru, pokiaľ je daná verzia z tých prvých. Bežne ich Apple uvoľní okolo 7-8. Nevravím, že je to pravidlo, ale na vlastnom iPhone som mal pár problémov s chybným zobrazením plochy, pripojením na internet, signálom alebo prehrievaním iPhonu pri nabíjaní. Nezúfaj, ďalšie beta verzie v približne 1-2 týždňovom intervale tieto problémy s najväčšou pravdepodobnosťou odstránia.

Začni teda tým, že svoje zariadenie zálohuješ. Je to veľmi dôležitý krok a bez neho sa do ničoho nepúšťaj. Uisti sa, že máš zálohované všetko od fotiek až po kontakty. Až po tomto kroku choď na stránku Apple Beta SW Programu a pokračuj prihlásením cez tvoj Apple ID.

Prečítajte si tiež  Jailbreak iOS 7.1.1 pre iPhone 5S?

Dostaneš sa na stránku rozdelenú pre macOS a iOS. Vyber si, ktorý systém chceš testovať, klepni na „enroll your Mac“ alebo „enroll your iOS device“ a stiahni si do svojho zariadenia „macOS Sierra public beta access utility“ alebo „iOS configuration profile“. Samozrejme, toto uskutočni na zariadení, na ktorom chceš beta verzie testovať.

A čo potom?

Po stiahnutí, povolení a inštalovaní týchto doplnkov bude nasledovať séria reštartov zariadenia a potom stačí prejsť do nastavení a vyhľadať aktualizáciu softvéru. Ponúkne sa ti už beta verzia označená ako napr. iOS 10.2 Public Beta 4. Aktualizáciu už potom inštaluješ klasickým spôsobom a po zapnutí budeš používať aktuálnu beta verziu softvéru.

Dôležité je, že pre odstránenie bety nestačí len odstránenie týchto doplnkov, resp. konfiguračného profilu. Je potrebné vykonať vymazanie zariadenia a následnú obnovu zo zálohy, ktorú si si naposledy urobil. Po obnove systému bude potrebné opäť vyhľadať aktualizáciu softvéru, no tu budeš mať už len poslednú finálnu verziu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -