iPhone X je tu snami už nejaký ten piatok, no pre mnohých to stále môže byť novinka. Nehovorím o vzhľade zariadenia či nových technológiách. Hovorím o tom, že tento telefón v podstate aj úplne ináč používam, ako som používal napríklad predošlí model 7 Plus. Narážam na nové ovládanie gestami. Aké je? Dá sa na to zvyknúť? Je to lepšie ako klasické tlačidlo Home Button?

Displej na celej prednej strane

Ešte pred tým, než sa pustíme do samotného ovládanie, chcel by som niečo povedať o displeji na celej prednej strane, ktoré s ním veľmi úzko súvisí. Nebol to len tlak konkurencie, prečo ho Apple uviedlo na trh. V poslednej dobe sme pri jablkovej spoločnosti začali sledovať aj akúsi stagnáciu, špeciálne čo sa iPhonu týka a ako všetci dobre vieme, akonáhle nastane pri nejakom produkte takýto jav bez zásadnej zmeny začnú klesať aj jeho predaje.

To isté si pravdepodobne povedali aj vrcholní predstavitelia v Apple a dali do toho všetko. Vyšlo to, iPhone X je fantastický. Veľký displej spája niekoľko výhod, ktoré sme doteraz nemali. V prvom rade ide o viac miesta na menšom zariadení. Uhlopriečka je totižto ešte väčšia ako na 7 Plus, no rozmery sú skoro zhodné s klasickou 6/7/8. Táto veľkosť zariadenia je v dnešnej dobe taký ideál. Stále to nie je „opacha“ a zmestí sa do vrecka a tiež nie je maličký, takže si na jeho obrovskom displeji vychutnáš všetko, čo používaš každý jeden deň.

Nebolo to ale len o displeji. Tým, že sa Apple zbavilo rámčekov na obidvoch stranách, muselo pozmeniť v podstate aj kompletne celú „logiku“ ovládania. Iste, Home Button mohol byť aj v softvérovej forme, skrátka by bol vykreslený pomocou displeja ale to by sa Apple nikam neposunulo. Úlohou bolo priniesť ešte jednoduchšie ovládanie a to sa aj podarilo. Hop, to už prezrádzam, poďme teda do druhej časti článku.

Ach, tento displej... To je proste dôvod, prečo si kúpiť iPhone X! - svetapple.sk
Ach, tento displej… To je proste dôvod, prečo si kúpiť iPhone X! – svetapple.sk

Ovládanie

Začnem jedným drobným negatívom a budem pokračovať poväčšine chválou. Tým negatívom je fakt, že strašne veľa ľudí vlastne nevie, čo má s iPhonom X robiť pri prvom kontakte. Na spodnej strane je naznačený obdĺžnik, ktorý je vlastne takým domov pre gestá a po kliknutí naň skáče smerom hore. Ak používaš iPhone X dlhšie ako deň, prípadne si si pozrel nejaké videá, asi okamžite pochopíš, ako to celé funguje. Niekto, kto s ním ale nemá skúsenosti, prípadne ho až tak videá nezaujímajú je stále v tom, že gestom „potiahnuť zdola na hor“ otvárame ovládacie centrum.

Prečítajte si tiež  Takto vyzerajú ochranné sklá pre iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max

Treba sa to ale odnaučiť. Ovládacie centrum sa totižto premiestnilo na iné miesto. Nie je to možno pohodlnejšie ale chápem, že to Apple asi nemohlo urobiť ináč. Dostaneme sa k nemu po tom, čo potiahneme obrazovku smerom zhora na dol v pravom hornom rohu. Pokiaľ urobíme to isté na druhej strane, teda v ľavom hornom rohu, vytiahneme notifikácie. Aké jednoduché. Nejde o nič nelogické, len v prípade iPhonu ide o čosi, čo tu skrátka doteraz nebolo a musíme si na to zvykať.

Samotné gestá ale fungujú bravúrne. Potiahnutie hore je návykové a naozaj mi to ani raz počas trojmesačnej doby neprekážalo či neliezlo na nervy. Práve naopak, som šťastný za toto riešenie. Dôvod je takýto. Prišli s ním aj iné možnosti ovládania, ktoré mi dosť zjednodušujú život. Napríklad rozšírený multitasking. Ten vo všeobecnosti spúšťame tak, že pri zatváraní aplikácie (opäť gesto zdola hore) nejdeme rýchlo ale pomaly. Ak chceme aplikáciu z multitaskingu vymazať podržíme na nej prst približne na jednu sekundu pokiaľ sa objavý klasické červené „mínus“ v ľavej časti appky a vymažeme ju.

Multitasking tu ale funguje aj v inom smere a to v smere pre mňa omnoho užitočnejšom. Jednoduchým posunutím zľava doprava prípadne naopak sa dá preskakovať medzi aplikáciami, ktoré boli medzičasom otvorené. Je to v podstate veľmi podobné ako na iPade, kde je toto riešenie dostupné pri položení piatich prstov na obrazovku. Fakt paráda.

A ešte jedno nesporné pozitívum. Vezmime do úvahy už len fakt, že priestor, kde bol kedysi rámček zaberá poväčšine operačný systém. Pri každej aplikácii (ktorá je optimalizovaná) či na samotnej domovskej ploche máme teda množstvo informácií od hora až dole. Informácia o ovládaní je skrytá len v tom malo tenkom obdĺžniku a ten zaberá možno 1% z celého displeja. Model X je teda omnoho prehľadnejší, ako som sám očakával. Výnimka je asi iba klávesnica. Na druhú stranu tu môže ísť aj o ergonómiu písania. Možno aj preto je posunuá o čosi vyššie. Keby šla od absolútneho spodku, možno by sme s tým sami mali problém.

Bolo veľké riziko meniť celú logiku ovládania ale v tomto smere sa to podarilo. Mám tu však ešte zopár drobných „ale“. Tie sa gest netýkajú.

Tu je krásne vidno, že priestor pre displej je odhora až dole perfektne využitý pracovnou plochou. Jediné miesto, kde sú nejaké údaje sú rohy, no a tam sa predsa len nič iné ani nedá dať - svetapple.sk
Tu je krásne vidno, že priestor pre displej je odhora až dole perfektne využitý pracovnou plochou. Jediné miesto, kde sú nejaké údaje sú rohy, no a tam sa predsa len nič iné ani nedá dať – svetapple.sk

Hardvérové tlačidla

Hardvérové tlačidla tu ostali prakticky tak ako pred tým, respektíve s výnimkou samotného Home Buttonu, ktoré sa logicky pobralo na večný odpočinok. Na pravej strane je ale lock button a na ľavej strane zase tlačidlá na zníženie/zvýšenie hlasitosti a tichý režim. Všetko by bolo v poriadku, Apple ale vzhľadom na zmeny s ovládaním priamo v zariadení muselo reagovať zmenou logiky týchto „vonkajších“ tlačidiel a to je trochu mätúce. Minimálne pre mňa. V prvom rade po podržaní lock buttonu už nevypneš telefón. Jediné čo sa stane, spustí sa večný kamoš, asistent Siri s otázkou, ako ti môže pomôcť.

Prečítajte si tiež  Aplikácia Telegram zaznamenala 1 miliardu stiahnutí!

Ono by to možno ani nevadilo ale predsa len som zvyknutý takto vypínať telefón a nie spúšťať Siriho. Ako sa teda telefón dá vypnúť? Musíš podržať tlačidlo na uzamknutie a jedno tlačidlo hlasitosti po dobu niekoľkých sekúnd. Následne ti vyskočí možnosť, ktorú tak túžobne očakávaš. Pri rovnakej kombinácií ale s okamžitým pustením potom telefón urobí screenshot. Ďalšie negatívum patrí momentu, kedy chcem iPhone zresetovať. Za 3 mesiace som to potreboval síce iba raz, ale predsa.

Mojim problémom bolo, že som nevedel ako to mám vlastne urobiť. Skúšal som všetko možné až mi napokon pomohol starý dobrý kamoš, Google. Telefón sa reštartuje stlačením a pustením horného tlačidla hlasitosti následným stlačením a pustením dolného tlačidla hlasitosti (funguje aj v opačnom poradí), no a následnom podržaní tlačidla uzamykania. Ako má na toto používateľ intuitívne prísť? Doteraz sme to robili pomocou Home Buttonu a tlačidla uzamykania. Pri novších modeloch, kde nie je Home Button hardvérový ale len ako dotyková plocha s TapTic enginom sa to zmenilo na podržanie lock buttonu a jedného tlačidla na uzamykanie. Meniť to behom 2 rokov dokopy už druhý krát? Zbytočné, vymyslieť sa to dalo určite aj lepšie.

Rozmiestnenie tlačidiel je rovnaká, ich logika však trošku zaostáva - svetapple.sk
Rozmiestnenie tlačidiel je rovnaká, ich logika však trošku zaostáva – svetapple.sk

Verdikt

Ako by som to asi napokon zhodnotil? Hoci som bol v poslednej časti článku dosť kritický, v konečnom dôsledku ide stále iba o detaily, na ktoré si človek jednak zvykne a po druhé ich zas nepoužíva úplne tak každý jeden deň.

Ak by som to mal bodovo hodnotiť (aj keď to sa asi úplne nedá), určite by to bolo na úrovni modelu 7 Plus, prípadne ešte vyššie. Niekde si to síce iPhone X trošíčku pokazil, no na druhú stranu v inom, tom dôležitejšom výrazne posilnil. Model X je skrátka omnoho pohodlnejší ako akýkoľvek iPhone, ktorý som doteraz mal možnosť používať. Presne preto ho vrelo odporúčam. Veď koniec koncov, po prečítaní tohto článku budú všetky neduhy, s ktorými som mal problém vyriešené a pre teba to bude samozrejmá vec.

Čo si myslíš o nových gestách ty?

iPhone X po stránke ovládania perfektne funguje. Sú tu síce drobné nedostatky ale na tie si zvykneme! - svetapple.sk
iPhone X po stránke ovládania perfektne funguje. Sú tu síce drobné nedostatky ale na tie si zvykneme! – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.