Umelá inteligencia ChatGPT je fenoménom dnešnej doby. Extrémne populárny chatbot láka používateľov po celom svete a tí hľadajú nové spôsoby, ako ku nemu pristupovať čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Ako sa však zdá, presne tento trend zneužívajú podvodníci a hackeri. Téme sa venoval portál Cybernews.

Podarilo sa totiž nájsť škodlivé rozhranie prehliadača Chrome (Google), ktoré sa nazýva “Quick access to Chat GPT”. Pokiaľ si ho nainštaluješ, ľahko môžeš prísť o svoje používateľské konto na Facebooku. Upozorňujú na to odborníci zo spoločnosti Guardio, ktorí sa zaoberajú kybernetickou bezpečnosťou.

Nový vírus, ktorý toto rozhranie obsahuje, označujú za „červa“, ktorý kradne všetky súbory cookie a taktiež bezpečnostné tokeny zo služieb, medzi ktoré patrí YouTube, Google či Twitter. 

V popise rozšírenia sa uvádza, že používateľom umožní rýchly prístup ku ChatGPT, pričom je dokonca s týmto chatbotom aj prepojené prostredníctvom legitímneho API. Problém je však v tom, že po celý čas kradne z prehliadača informácie a zároveň využíva rôzne taktiky, pomocou ktorých ťa chce pripraviť o tvoje konto na Facebooku. Spôsobiť ti to môže aj nemalé finančné straty.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi banner reklama
REKLAMA

Zneužijú vašu firmu alebo spoločnosť, v ktorej pracujete 

Celý podvod je dokonalo premyslený a využíva tvoju nepozornosť. Útočníci sa zameriavajú najmä na používateľov, ktorí majú na sociálnej sieti veľké firemné účty. Akonáhle ich skrz vírus preberú, ich boti začnú propagovať vlastné reklamy na týchto profiloch, pričom ich platí zo svojho firemného účtu priamo poškodený (človek, v ktorého počítači je vírus).

Po inštalácii je rozšírenie neoddeliteľnou súčasťou prehliadača. Vďaka svojmu programovaniu dokáže bez tvojho vedomia odoslať akúkoľvek požiadavku na akúkoľvek inú službu a tá bude mať po celý čas pocit, že ju inicioval majiteľ alebo správca účtu.

V praxi to znamená, že vírus má priamy prístup ku rozhraniu Graph API služby Meta, vďaka ktorému vidí údaje používateľa. Na základe tých potom dokáže konať v jeho mene bez toho, aby to prišlo niekomu podozrivé.

Hackeri už dokonca našli spôsob, ako obísť bezpečnostné opatrenia sociálnej sieti Facebook pomocou presmerovania požiadaviek na server. Rozšírenie teda dostane pokyn, aby vyvinulo škodlivú aplikáciu pre platformu a potom poskytne hackerom plnohodnotný administrátorský režim.

Vďaka nemu potom získajú úplnú kontrolu nad profilom aj aktivitou na sociálnej sieti Facebooku, vrátane administrátorských právomocí vo všetkých skupinách, stránkach, firmách, na reklamných účtoch atď.

Dokonca existuje možnosť, ako týmto spôsobom spravovať účty na WhatsAppe alebo Instagrame!

Nainštalovalo si ho viac ako 2 000 ľudí! 

MacBook Air M2
Zdroj: YouTube / ЗЕ МАККЕРС

Rozšírenie pre Chrome “Quick access to Chat GPT” bolo uvedené na trh 3. marca 2023 a medzičasom si ho stihlo nainštalovať viac ako 2 000 používateľov po celom svete.

Spoločnosť Google ho na základe týchto zistení z obchodu Chrome medzičasom odstránila. Ak ho máte vo svojom prehliadači aj vy, urýchlene ho vymažte. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.