V rámci veľkej operácie sa Europolu podarilo odhaliť rozsiahlu skupinu páchateľov zameraných na podvod s DPH, čo malo vplyv na viaceré európske krajiny vrátane Slovenska. Informuje o tom Bnnbreaking. Podvody v ohromujúcej výške 195 miliónov EUR sa týkali predaja smartfónov, drobnej elektroniky a ochranných masiek na tvár.

V centre tejto operácie sa nachádzal istý Mohan Bharwani, 57-ročný dovozca potravín zo Sliemy na Malte, ktorý bol zadržaný po tom, ako nesúhlasil s vydaním do Švédska. Bharwani je obvinený obrovskej kauze podvodov s DPH, ktorú vedie Európska prokuratúra (EPPO) a ktorý sa týka celkovo 14 osôb zo 17 krajín. Koordinované vyšetrovanie viedla EPPO s kľúčovou podporou Europolu.

Zatknutie Bharwaniho bolo súčasťou širšej razie, počas ktorej bol zaistený majetok vrátane smartfónov v hodnote viac ako 15,3 milióna eur, luxusnej jachty v hodnote 3 miliónov eur spolu so značným množstvom hotovosti a kryptomien.

Ako dodáva portál Times of Malta, úradom sa podarilo zadržať aj niekoľko luxusných vozidiel značiek Rolls Royce, BMW a Range Rover, rôzne šperky, luxusné hodinky či dokonca 2,5 kilogramu fyzického zlata.

Podvodníci obchodovali s elektronikou, ale aj maskami na tvár 

Strojcovia tohto podvodu s DPH mali vytvoriť zložitý ekosystém, vďaka ktorému sa im podarilo ukradnúť 195 miliónov EUR prostredníctvom viacerých kriminálnych schém. Na ich čele stál najmä predaj smartfónov, či iných malých elektronických zariadení, ktoré však neboli bližšie špecifikované.

Portál Times of Malta tiež uvádza, že táto istá skupina stála pravdepodobne za podvodmi s DPH z roku 2020, ktoré sa týkali ochranných masiek na tvár. Firma, ktorá bola riadená podozrivými ich mala získať od nezvestného obchodníka a následne poslať na niekoľko ďalších spoločností, aby zamaskovala ich konečné miesto určenia.

Hoci sa v oficiálnej dokumentácii uvádzalo, že sídlo spoločnosti sa nachádza v Hongkongu, masky sa v skutočnosti nachádzali v sklade v Nemecku až dovtedy, kým ich nenakúpilo federálne ministerstvo zdravotníctva od firmy, ktorá údajne sídlila v Hongkongu.

Zahraničné médium zdôrazňuje, že tak ako spoločnosť na začiatku dodávateľského reťazca, ani tá na jeho konci z Hongkongu nevrátila DPH, ktorá sa jej pripísala na účet pri predaji rúšok. Uvidíme, čo prinesie ďalšie vyšetrovanie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  MIMORIADNE: Slovenský predajca smartfónov chcel okradnúť štát o 1,8 milióna eur na DPH. Zasiahla Finančná správa
Môže ťa zaujímať
- Reklama -