Moderné technológie hýbu svetom a týka sa to aj Slovenska. Ako informuje portál Teraz.sk (na základe správy TASR), čoraz väčšie množstvo obyvateľov našej krajiny preferuje bezhotovostné platby. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Mastercard.

Aby sme to upresnili, zatiaľ čo v roku 2018 platili Slováci bezhotovostne „len“ v 44 % prípadoch, dnes, o päť rokov neskôr, toto číslo narástlo až na 56 %. Dáta prezrádzajú, že ľudia by najradšej až tri štvrtiny zo svojich nákupov platili kartou, pokiaľ by to obchodníci akceptovali. Ako totiž isto viete, aj keď je rok 2023, bezhotovostné platby zďaleka nie je možné vykonávať v každej predajni, alebo napríklad reštaurácii. Nenájdeme v nich ani terminál.

Z uvedeného dokonca vyplýva, že Slováci by platili kartou, alebo napríklad mobilom aj vtedy, keby mali pri sebe dostatok hotovosti. Je to preto, že samotné bankovky, alebo mince považujú za akúsi nutnú rezervu, ktorú z času na čas využijú.

Stáva sa však, že ich v peňaženke nosia aj celé týždne bez toho, aby sa ich vôbec dotkli. Takto podľa prieskumu fungovala až polovica opýtaných respondentov.

Kartou by sme chceli platiť najviac u lekárov a na trhu

karty bankomatové
Zdroj: Unsplash / Avery Evans

Slováci by podľa prieskumu Mastercard najradšej chceli platiť kartou u lekárov. Uviedlo to až 47 % opýtaných. Na druhom mieste sa potom nachádzajú trhoviská s 28 % podielom, na treťom mieste úrady s 26 % podielom a na štvrtom mieste reštaurácie s 18 % podielom.

Dokonca sa ukázalo, že ak obchodník neakceptuje platenie kartou, zákazníkov na Slovensku to odradí. Niekedy sa totiž môže stať, že pri sebe nemajú hotovosť.

Riaditeľ rozvoja predaja Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Martin Dolejš pre TASR uviedol: „To, že bezhotovostné platenie je dlhodobo na vzostupe, vyplýva zo všetkých dostupných štatistík. Pre zákazníkov je to jednoznačne pohodlnejšia, rýchlejšia a tiež bezpečnejšia voľba. Za posledné roky na Slovensku postupne stúpa počet terminálov, pri porovnaní s okolitými európskymi krajinami však ešte vidíme priestor aj na ďalšie zvyšovanie,“

Karty nahrádzame mobilnými telefónmi 

Apple Pay
Zdroj: Unsplash / CardMapr.nl (úprava redakcie)

Zaujímavé je tiež to, že medzi Slovákmi rastie percento (až 1/3) používateľov, ktorí pri platení bez hotovosti vôbec nepoužívajú karty, prípadne ich majú v peňaženke len, ako zálohu, ale spoliehajú sa na svoj smartfón, prípadne inteligentné hodinky. Ľudia platia bez hotovosti väčšie, ale aj menšie nákupy, ktoré sa pohybujú na hranici jedného eura.

Toto je zaujímavý jav, ktorý do určitej miery určite ovplyvnila aj technológia Apple Pay (a ďalšie), ktorá začala na Slovensku fungovať tesne po predposlednom prieskume v roku 2019. Veď spomeňte si sami, kedy ste naposledy držali v ruke svoju kartu. Mnohí si to ani nepamätajú.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Apple Pay a ďalšie služby majú výpadok

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -