Hoci je spoločnosť Apple dlhé roky považovaná za etalón v oblasti bezpečnosti, z času na čas sa aj jej operačné systémy či zariadenia stanú terčom nepríjemných hackerských útokov. Presne tak tomu je už od začiatku roka 2023, kedy Macy začal napádať nový malware s názvom Atomic macOS Stealer (AMOS). Informuje o ňom portál Macrumors.

Tento vírus sa zameriava na používateľov platformy macOS a pracuje veľmi sofistikovaným spôsobom, vďaka čomu naň môže „naletieť“ v podstate každý. Podľa zahraničných médií jeho najnovšia a zároveň posledná verzia funguje tak, že ho hackeri nasadia priamo do falošných aktualizácií internetových prehliadačov Safari, alebo Chrome. Človek si tak nainštaluje update, no v skutočnosti sa mu do počítača dostane niečo celkom iné.

Pokiaľ ste o AMOSe nikdy nepočuli, jeho najväčšou silou je to, že vám dokáže po inštalácii do počítača ukradnúť heslá z kľúčenky, čísla kreditných kariet, kryptopeňaženky či iné súbory a dáta, ku ktorým by nemal mať prístup nikto okrem vás.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Tento vírus si používatelia prednedávnom inštalovali prostredníctvom falošných reklám v Google vyhľadávaní. Spoločnosť Malwarebytes, ktorá ho objavila ešte v septembri však tvrdí, že dnes je už situácia celkom iná.

Ľudia evidentne oveľa jednoduchšie naletia na falošné aktualizácie prehliadača Chrome, alebo Safari a pri chvíľke nepozornosti si môžu „zarobiť“ na poriadny problém.

Ak sa teda chcete vyhnúť nebezpečnému vírusu Atomic macOS Stealer na počítači Mac, dávajte si veľký pozor na to, kde na internete klikáte a aké internetové stránky navštevujete. Rovnako sa nenechajte nachytať na aktualizáciu prehliadača. Zvyčajne totiž prebieha automaticky na pozadí bez nutnosti vášho povolenia.

Zároveň tiež dúfame, že spoločnosť Apple a Google o probléme vedia a pilne pracujú na jeho čo možno najskoršom vyriešení. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M1 dnes opäť tesne nad 1 000 €. Je to super zariadenie za rozumnú cenu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -