Čína už dávno nie je jedinou krajinou, do ktorej sa technologickí giganti pokúšajú umiestniť svoje výrobné linky. V posledných rokoch je oveľa atraktívnejšou lokalitou India, ktorá padla do oka aj spoločnosti Apple. Krajina orientu údajne plánuje zaviesť nižšie dovozné clo na dôležité súčasti smartfónov, vrátane súčastí pre iPhone.

India už skôr zaviedla poplatky za dovoz komponentov na zostavené zariadenia, ako sú napríklad notebooky či tablety, no potom ich zrušila. Teraz sa údajne snaží podporiť výrobu smartfónov v krajine. Jablková spoločnosť chce túto príležitosť využiť naplno.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Podľa agentúry Reuters nemenovaní predstavitelia indickej vlády povedali, že sa zvažujú plány pre budúci rozpočet, ktorý má byť oznámený 1. februára.

Ako moc sa zníži výrobná cena iPhonu? 

Plány sa údajne dostali až k oficiálnemu návrhu ministra, no bližšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe. Stále teda nevieme, ktoré súčasti by mohli byť uprednostnené, ani aké by mohlo byť zníženie cla.

Jeden zo zdrojov tvrdí, že sú v ňom zahrnuté súčasti fotoaparátov pre prémiové telefóny. Podľa zdrojov z dodávateľského reťazca sa v súčasnosti dovozné clo na moduly fotoaparátov pohybuje v rozsahu od 2,5 % do 20 %.

Plány na možné zníženie nákladov na výrobu smartfónov prichádzajú v čase, keď spoločnosť Apple naďalej usiluje o dosiahnutie svojho cieľa vyrábať 25 % všetkých svojich iPhonov v Indii. Táto zmena by k dovŕšeniu iniciatívy jednoznačne prispela.

Prečítajte si tiež  Čína hackla AirDrop: Dokázala získať totožnosť demonštrantov

Pokiaľ by sa totiž podarilo na každom iPhone ušetriť čo i len jedno percento výrobných nákladoch, pri znásobení tohto percenta niekoľkými miliónmi kusov zariadení by šlo o veľmi pekný výsledok. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJAppleinsider
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.