Apple Car dostane vlastný procesor C1

Analytik Colin Barnden priniesol pre EETimes zaujímavé vyjadrenie ohľadom vozidla Apple Car, ktoré môže v budúcnosti vyrábať automobilka Hyundai. Technologický gigant preň vyvíja vlastný procesor s interným označením C1, ktorý by mal byť podobný procesoru A12 Bionic.

V čase predstavenia pôjde o priameho konkurenta pre Exynos Auto V9 SoC od Samsungu, ktorý je produkovaný 8nm procesom. Tak isto sa šepká, že svoju alternatívu pripravuje aj spoločnosť TSMC, ktorá by mala vznikať 7nm procesom. Čip A12 Bionic prišiel na trh v roku 2018 (iPhone XS) a takisto sa produkuje 7nm procesom.

Ak vás zaujíma, akú bude mať čip C1 úlohu, odpoveď je jednoduchá. Samozrejme, že by mal riadiť všetky procesy týkajúce sa elektrického pohonného ústrojenstva vo vozidle. Okrem iného však poskytne tiež prepracovanú AI so schopnosťou sledovania očí.

Podobnú technológiu využíva aj automobilka Tesla, ktorej čip obsahuje 6 miliárd tranzistorov pri spotrebe energie 36W. Len tak pre predstavu, A12 Bionic od Apple má 6,9 miliardy tranzistorov so spotrebou energie len 3,5W.

V súčasnosti ešte nevieme, kedy sa dočkáme vozidla Apple Car v praxi. Špekuluje sa, že by to mohlo byť medzi rokmi 2024 až 2027. V poslednej dobe sa o tomto projekte hovorí stále viac a viac, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že bude realitou. Tešíte sa?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.