Lobbing je v skratke ovplyvňovanie zákonodarcov či vysoko postavených činovníkov na presadenie nejakého záujmu danej spoločnosti. Inými slovami, pokiaľ chce Apple niečo v amerike dosiahnuť a potrebuje na to Donalda Trumpa, musí u neho lobbovať a to vôbec nie je lacná záležitosť. Apple práve za tohto prezidenta minulo zatiaľ najviac finančných prostriedkov v histórii. Koľko to bolo?

Milióny dolárov

Tak, ako každá nadnárodná spoločnosť, aj Apple potrebuje mať nejaké tie výhody v rôznych krajinách. Špeciálne však v USA, odkiaľ firma pochádza a kde má svoje sídlo. Vznikajú tu všetky tie fantastické produkty. Presne pre to lobbuje u Trumpa, aby ho ovplyvnila vo svoj prospech. Očividne to však nie je také jednoduché, ako to bolo v minulosti.

- Reklama -

Súčasný americký prezident stojí totižto Apple historicky najviac. Od 1. apríla do 30. júna v tomto roku Apple zaplatilo neskutočných 2,2 milióna amerických dolárov práve za túto činnosť. Zaujímavé je však na tom to, že doteraz bola najväčšia čiastka minutá na lobbovanie „len“ 1,4 milióna amerických dolárov.

Zaujímavé je však aj to, že aj predošlý rekord padol za úradovania Donalda Trunpa. Nebolo to dokonca ani tak dávno, konkrétne od začiatku januára do konca marca, teda počas prvého štvrťroku 2017. Zatiaľ teda Apple počas tohto roka minulo na lobbovanie 3,6 milióna amerických dolárov.

Pre firmu to reálne nepredstavuje až tak obrovský náklad, no v porovnaní s minulosťou ide v druhom štvrťroku takmer o 200% nárast. Počas obdobia Baracka Obamu Apple minulo na rovnakú činnosť „len“ 1,12 milióna amerických dolárov. Hold, Donald Trump sa asi nedá tak jednoducho ovplyvniť.

Trump - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.