Jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete mení svoju stratégiu monetizácie, v rámci čoho možno priamo porušuje pravidlá internetového obchodu App Store od spoločnosti Apple. Ako informuje TechCrunch, spoločnosť ByteDance, ktorá stojí za platformou TikTok presmerúva niektorých používateľov na svoje webové stránky, aby uskutočnili transakcie, ktoré sa zvyčajne uskutočňujú v rámci aplikácie.

Konkrétne ide o nákup špeciálnych mincí, ktoré sa môžu používať ako sprepitné pre tvorcov obsahu. Tieto mince sa zvyčajne získavajú prostredníctvom nákupov v aplikáciách, za ktoré si spoločnosti Apple účtuje 30 % províziu. Zdá sa však, že TikTok experimentuje s funkciou, ktorá používateľov presmeruje na tiktok.com, kde si môžu „dobiť“ svoj zostatok mincí a tým pádom obchádza pravidlá spoločnosti Apple.

Tento krok by mohol byť strategickým pokusom o zníženie nákladov spojených s transakciami v aplikácii, no zároveň predstavuje riziko, že by TikTok mohol byť úplne odstránený z App Store.

Apple v minulosti z podobných dôvodov odstránil hru Fortnite a neskôr aj vývojársky účet spoločnosti Epic.

Až 25 % zľava za nákupy mimo aplikácie TikTok

Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov / Jeremy Bezanger

Podľa zistení TechCrunch sú nové možnosti nákupu mincí priamo na webe dostupné s vysokou pravdepodobnosťou len pre niektorých používateľov, ako sú testeri alebo tí, ktorí často míňajú veľké sumy na platforme. Zďaleka ich teda zatiaľ nemá k dispozícii každý.

Podľa zahraničného média, TikTok priamo nabáda používateľov k dobíjaniu kreditov rovno na oficiálne webovej stránke, pričom zdôrazňuje potenciálne úspory vďaka vyhnutiu sa poplatkom za služby v aplikácii.

Webová stránka ponúka viaceré platobné metódy vrátane Apple Pay a rôznych kariet, pričom sľubuje až 25 % zľavu v porovnaní s transakciami v aplikácii.

Pozoruhodné je, že webové rozhranie TikTok umožňuje nákup väčšieho a vlastného množstva mincí, čo naznačuje, že odkaz na webovú stránku by mohol byť zameraný najmä na používateľov s vyššími výdavkami.

Pravidlá spoločnosti Apple a prístup TikTok

V roku 2022 začala spoločnosť Apple povoľovať niektorým aplikáciám prepojenie na externé stránky na správu účtu. Všeobecná ponuka nákupov v aplikácii TikTok spolu s externými odkazmi však môže byť porušením týchto podmienok, za predpokladu, že TikTok nespĺňa podmienky pre takúto výnimku.

Aktuálna situácia vyvoláva otázky, ako bude spoločnosť Apple reagovať na manéver TikToku, najmä v čase zvýšenej kontroly nad pôsobením aplikácie v USA po nedávnom legislatívnom zákaze podpísanom prezidentom Bidenom.

Keďže sa TikTok pripravuje tento zákaz právne napadnúť, technologický svet celú situáciu pozorne sleduje. Vyprovokuje snaha TikToku znížiť náklady prostredníctvom strategického smerovania webu spoločnosť Apple k zásahu, alebo povedie k zmene spôsobu regulácie transakcií na trhoch s aplikáciami? To ukáže až čas.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.