Apple občas poruší nejaké patenty. Či už omylom alebo zámerne za takéto kroky sa musí platiť. Nedávno platil vyše 500 miliónov dolárov spoločnosti VirnetX. Dnes zase Apple môže za porušenie patentu platiť skoro pol miliardy dolárov. Zaujímavé je, že v spore je s rovnakou firmou.

Apple môže za porušenie patentu platiť skoro pol miliardy dolárov.

Firma VirnetX sa dlhé roky zaoberá vývojom sieťových bezpečnostných riešení, ktoré využívajú dátové centrá po celom svete. Minulý rok v apríli dokonca táto firma vyhrala súd o patentový spor od spoločnosti Apple, kedy jej Cupertinsky gigant musel vyplatiť viac ako 502 miliónov amerických dolárov.

Tento súdny spor sa týkal konkrétne štyroch patentov, ktoré pojednávali o technológii VPN-On-Demand (týkajúca sa šifrovania napríklad Face Time hovorov). Tú Apple zneužíval vo svojich zariadeniach bez akéhokoľvek povolenia. Súd rozhodol v jeho neprospech. Tento krát sa spor týka zabezpečenia sietí, ktoré tiež spadajú pod patenty firmy VirnetX. Nejde pri tom o žiaden neznámy spor, len sa už dlho naťahuje. Už v januári tohto roka malo Apple zaplatiť 439 miliónov amerických dolárov za škody, ktoré svojou činnosťou napáchalo spoločnosti VirnetX. Voči tomuto sa však Cupertinsky gigant odvolal.

Apple môže za porušenie patentu platiť skoro pol miliardy dolárov. - svetapple.sk
Apple môže za porušenie patentu platiť skoro pol miliardy dolárov. – svetapple.sk

Apple si myslí, že táto udalosť nebola riadne prešetrená

No a hoci sa Apple chcelo podať odvolanie, bolo okamžite zamietnuté na základe čoho sa začalo zase s prešetrovaním prípadu. Jedná sa však už o druhé prešetrovanie (prvé bolo v januári tohto roka). Obe mali rovnaký výsledok a to sa firme nepozdáva. Presne toto chce napadnúť pred plénom za prítomností väčšiny sudcov. Pokiaľ sa teda pozrieme na udalosti zo začiatku tohto roka, zistíme, že Apple sa celkom úspešné celému problému vyhlo. Firma VirnetX sa ale nezvdala a po druhý krát to má Apple skutočne na váškach.

Momentálne je len veľmi ťažké predpovedať to, ako to napokon celé dopadne. 439 miliónov dolárov Apple určite nezruinuje ale zase na druhú stranu ani nikoho nepoteší. Ak však Apple niečo ukradlo malo by za to zaplatiť. Tak isto aj Apple občas vedie súdne spory za porušovanie jeho patentov. Občas ich vyhrá a získa tak milióny.

iPhone- Zlodeji sú stále sofistikovanejší. Majú novú spôsoby ako vám ukradnúť zariadenie. - svetapple.skiPhone- Zlodeji sú stále sofistikovanejší. Majú novú spôsoby ako vám ukradnúť zariadenie. - svetapple.sk
ZDROJappleinsider
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here