Jablková spoločnosť je na akciovom trhu momentálne ako na kvalitnej horskej dráhe. Počas minulého roka boli na tom akcie neuveriteľne dobre. Firma dokonca ako prvá na svete prekročila magickú hranicu 1 bilión dolárov. Dnes je al všetko ináč. Akcie sa rázom prepadli o 30% a nevyzerá to, že budú mať tak skoro stúpajúcu tendenciu. Apple nebol 14 rokov takýto neobľúbený medzi investormi!

Apple nebol 14 rokov takýto neobľúbený medzi investormi

Applu sa koncom minulého a začiatkom tohto roka príliš nedarí. Nie len to, že masívny prepad akcií pokazil jeho renomé. Firma ani nepredáva nové iPhony tak dobre ako asi predpokladala a tak musela znížiť objednávky. Zlú situáciu sa navyše snaží (pravdepodobne) zamaskovať tvrdením, že už nebude zverejňovať údaje o predaji produktov, čo mu ale vôbec nepomohlo a navyše odradilo mnoho menej skúsených investorov, ktorí nevedia, čo môžu očakávať.

- Reklama -

Apple nebol 14 rokov takýto neobľúbený medzi akcionármi, ako je dnes. Dokonca len 49% analytikov odporúča nákup jeho akcií. Ostatných 51% hovorí, že sa nákupu treba momentálne vzdať a akcie, ktorú už sú nakúpené udržať. Zaujímavé je, že napríklad v takom roku 2012 (rok po smrti Steva Jobsa, kedy to vyzeralo naozaj všelijako) odporúčalo nákup akcií až 90% analytikov. Dnes teda môžeme sledovať silnú neistotu a nedôveru voči gigantu, ktorý ma celosvetovo obrovský vplyv.

Apple nebol 14 rokov takýto neobľúbený! - svetapple.sk
Apple nebol 14 rokov takýto neobľúbený! (analýza odporúčania nákupu z Wall street – svetapple.sk

Dôvod razantného prepadu

Možno by bolo dobré uviesť do kontextu aj to prečo sa akcie Applu tak výrazne prepadli. V prvom rade je to samozrejme zle nastavená cenová politika, ktorá prišla s novými iPhonmi a ľudí odradila od kúpy. Na čo by si kupovali každý rok nový iPhone za tisíce, keď im ich starý (povedzme aj trojročný) model slúži viac ako dobre. Taktiež tu zamiešala karty Čína, kde sa iPhone vyrába.

Jablková spoločnosť tu vedie súdny spor so spoločnosťou Qalcomm. Okrem toho tu sú ale schopné alternatívy ako Huawei či Xiaomi, ktoré ponúknu v najdrahších vlajkových lodiach to čo Apple avšak za tretinovú cenu. Apple nebol 14 rokov takýto neobľúbený ako je dnes. Údajne bude trvať niekoľko mesiacov, kým sa cena akcií konečne stabilizuje.

zdroj: cnbc

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here