Slabé predaje iPhonov sa začínajú čoraz viacej objavovať aj na číslach spoločnosti. Len pred pár dňami Apple zaznamenalo extrémny prepad akcií a neočakáva sa, že by sa situácia mohla zmeniť počas prvého kvartálu 2019. Largan Precision, výrobca kamerových čočiek pre iPhone hlási obrovský prepad.

Slabé predaje iPhonov ovplyvňujú aj dodávateľov Applu

Je samozrejme jasné, že Apple si všetky komponenty nevyrába sám. Respektíve, sám si nevyrába skoro nič. Na všetko má dodávateľské firmy, ktoré ho zásobujú jednotlivými dielmi. Jednou z nich je aj Largan Precision, ktorej medziročné tržby klesly až o 33,9%! Je to obrovský prepad. V číslach sa bavíme o desiatkach miliónoch dolároch, nakoľko dnes má firma približne 104,9 milióna ročne.

- Reklama -

Samozrejme táto spoločnosť nevyrába a nedodáva komponenty iba Applu. Medzi jej zákazníkov patrí aj napríklad Huawei či Samsung. Na druhú stranu ani jeden z dvoch menovaných výrobcov ale neráta s výrazným poklesom výrobných síl. Práve naopak. Je ale jasné, že práve Apple bol pre Largan Precision TOP odberateľ a práve Apple musel dodávky dočasne pozastaviť alebo znížiť. Slabé predaje iPhonov mu jednoducho nedovoľujú aby sa v nich momentálne pokračovalo a ako tvrdí Tim Cook, zmenu neočakáva ani v prvom kvartáli tohto roka.

Apple retušuje výrez displeja na iPhone XS. Model XR ho ale má - svetapple.sk
Slabé predaje iPhonov – svetapple.sk

Firma sa začne sústrediť na iných výrobcov

V tomto prípade si ale musí dať Apple veľký pozor aj na svojho dodávateľa. Slabé predaje iPhonov totižto spôsobili, že si aj samotný spoločnosť začne hľdač nových zákazníkov, ktorých je na trhu určite dosť a bude im ponúkať výrobné kapacity, ktoré má voľné kvôli nízkej odbernej sile Applu. Tu môže ale Cupertinsky gigant naraziť nakoľko bude mať v budúcnosti pri väčších objednávkach problém s minimálne jedným veľkým dodávateľom.

Na svete ich je samozrejme určite viacej ale nie je celkom jasné, či všetci ostatní budú mať výrobné kapacity a taktiež možnosti nastaviť cenu za komponenty pri vyrobenom počte tak nízko ako práve Largan Precision. Ostáva nám len dúfať, že sa Apple z tohto smutného sna zobudí a naštartuje predaje tak ako tomu bolo po minulé roky. Ak nie, má vážny problém, pred akým stál aj v 90-tých rokoch. Tento krát sa však už Steve Jobs nevráti a situáciu nezachráni…

Tri objektívy v iPhone môžu byť tento rok realita - svetapple.sk
Tri objektívy v iPhone môžu byť tento rok realita – svetapple.sk

zdroj: bloomberg

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here