Apple je v súčasnosti na absolútnom vrchole. Je to prakticky taký menší zázrak, keďže v roku 1996, pred návratom Steva Jobsa takmer skrachovalo, no dnes je ako firma najhodnotnejšia na celom svete. Je to jednoducho trend súčasnosti, poriadne rozbehnutý vlak, ktorý bude len veľmi ťažké zastaviť. Poďme sa na to ale pozrieť z iného hľadiska, z hľadiska ideológie. Môžeme spoločnosť, alebo teda jej produkty považovať za luxusné? My si myslíme, že pokojne áno a hneď ti aj vysvetlíme prečo!

Apple nie je obyčajná elektronika, Apple je luxusná elektronika!

Nejde zas o nijaký zázrak a dôvod je pomerne jednoduchý, pravdepodobne si naň prišiel aj sám. Je to cena samotných zariadení. Niektoré produkty stoja aj cez hranicu 1000€ a to sú produkty, ktoré by takúto hranicu v prípade konkurencie dosiahnuť nikdy nemohli. Teda vlastne mohli, no vieme ti takmer s určitosťou garantovať, že by boli dopredu neúspešné.

- Reklama -

Hlavný dôvod je tu vlastne taký, že Apple vyrába kvalitné výrobky už od svojho počiatku. Na každom jednom produkte je cítiť precíznosť, kvalitu a drahšie materiály. Hovoríme tu najmä o posledných 20 rokoch, odkedy bol vo firme na 15 rokov Steve Jobs (až kým nás žiaľ navždy neopustil). Prakticky sa nedá nájsť produkt, ktorý by si v čase jeho predstavenia vyslovene nechcel! Všetky sú úžasné a ku všetkým si vieš nájsť cestu. Apple teda trend toho, aby ľudia minuli celú svoju výplatu budovalo dlho. Preto sa aj tak dobre predávajú jeho produkty.

Apple produkty - svetapple.sk

Ostatné značky majú problém v tom, že jednak je Apple príliš silný konkurent, no a potom v tom, že majú len pár produktov vyslovene kvalitných. Ostatné za veľa nestoja. No a teraz ideme k veci. Hocaký produkt od Apple si zakúpiš, bude pôsobiť hodnotne.

Je jedno či je to iPod Shuffle alebo Mac Pro. Na všetkých je vidieť tá obrovská cenovka a akosi to do seba zapadá. Ak si ale na porovnanie zoberieme taký Samsung, nájdeme v jeho ponuke smartfón za 50€ ale aj za 1000€. V tomto prípade je teda jasné, že si niekto bohatý kúpi produkt rovnakej firmy, ako niekto, kto má málo peňazí. Jednoducho pôjde do luxusnej konkurencie.

Dá sa povedať, že low-costové produkty tak trochu znehodnocujú samotnú spoločnosť. Apple ale takéto produkty nemá a predáva vyložene luxusný tovar. Je jedno či hovoríme o Apple Watch, ich verziách či náramkoch alebo hovoríme o iPhone 6S či MacBooku 12″. Všetky produkty sú nádherné a doslova luxusne spracované. Nádherné materiály, ktoré sa pri konkurencií používajú len sem tam a väčšinou ich nahradí plast tu sú prítomné úplne všade.

No a preto môžeme povedať, že Apple nie je len o výbornej elektronike ale tak trošku aj o luxuse. Ak chceš luxusné auto, kúpiš si BMW 5 v dobrej výbave. Pravda, zaplatíš zaň dva krát toľko ako za Škodu Superb, ktorá ponúka prakticky všetko to čo BMW, dokonca aj luxus, ale BMW to proste nie je. Chýba jej tá charizma a pocit z BMW.

BMW vs. Superb - svetapple.sk

Či už je to motorizácia, nižšia cena alebo aj finálne spracovanie. Skrátka je to značka nižšej triedy. Môže mať teda dobrý produkt, no na to, aby mohla konkurovať drahším autám, musela by mať všetky produkty takéto, nie len jeden vrcholový. Je to pekné porovnanie pri Apple a jeho konkurencií. Apple je v tomto prípade presne na pozícií BMW. Dúfajme, že si ju udrží aj do budúcnosti a držíme mu palce. Apple produkty sú ozajstný luxus.

Apple - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.