Platobnú službu Apple Pay tu už máme nejaký ten čas avšak ani to nestačilo na to, aby sa Apple Pay rozšírilo do Európy v takom rozsahu ako v USA. Čo je za tým vedia asi len v Cupertine, no my by sme už radi platili telefónom aspoň v nejakých obchodoch. Nateraz to tak ale nevyzerá. 

Apple Pay v USA prekvitá a na EÚ sa zabudlo. Opať!

Iste dobre vieš, že Apple na WWDC počas Keynote prezentuje mnohé „úchvatné“ novinky, ktorých sa väčšina Európanov nedočká. Spomeniem trebárs Siri, Apple News, QuickType ale hlavne Apple Pay, teda službu, ktorá je dostupná len v pár vybraných európskych krajinách. Čo je zo strany Apple trochu zahanbujúce.

- Reklama -

Pre Apple sú USA jednoznačnou prioritou, čo je jasné, pokiaľ by sa produkty Apple predávali len tam. Dostač ich je však takmer na celom svete a my sa len s ľútosťou a túžbou pozeráme na to, aké by to bolo nevyťahovať platobnú kartu pri každom nákupe. Samozrejme, že Apple Pay nie je dostupné na každom rohu americkej ulice, no za to často vidíme správy o tom že ďalšie desiatky obchodov, reťazcov či bánk začali podporovať Apple Pay.

Európa na druhej koľaji

Pravdupovediac, štve ma to, že v celej Európe sa Apple zariadenia predávajú ako teplé rožky, no plnohodnotné služby sú nevedno kde. Už skôr sme ti priniesli informáciu o tom, že Slovensko je ako stvorené pre zavedenie Apple Pay, teda bezkontaktných platieb. Je to najmä kvôli tomu, že máme najväčšiu penetráciu siete bezkontaktných platobných terminálov v Európskej únii, plus máme euro. Čo bráni Apple v tom, aby sa služby dostupné len v USA rozšírili aj v EÚ sú nejasné. Jasné je však to, že pokiaľ bude Apple pridávať nateraz ešte neznáme nové funkcie len v USA, pre európsky trh to bude znamenať len to, že je na druhej koľaji a akosi sa neťahá na ten čínsky. Spoločnosť by k nám už konečne mohla pristupovať ako k jednotnému európskemu trhu, nie ako k jednotlivým štátom, v ktorých robí neskutočné rozdiely. Na druhej strane, môže za to Apple alebo európske banky? Ťažko povedať. Kedy to bude nevie nikto, no dúfam že súčasné iPhony, iPady či Apple Watch ešte budú podporovať Apple Pay, keď dorazí na Slovensko.

Apple pay - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -