Okresný súd v Texase vyniesol rozsudok v neprospech Apple, ktoré bude musieť zaplatiť 23,6 milióna Amerických dolárov za porušenie patentov pageru. Spor vznikol kvôli podozreniu, že Apple ich porušilo pri službe iMessage, ktorá je bežne dostupná pre iPhone, iPod touch či iPad mini.

Žaloba a spor

Patenty sa porušovať nemajú a dnes na to doplatilo aj samotné Apple. Spoločnosť MTel, ktorá je známa predovšetkým v zahraničí, zažalovala Jablkovú spoločnosť za to, že porušil ich patenty z 90. rokov, ktoré vtedy využíval megaúspešný pager Skytel. Apple je povinné zaplatiť odškodné vo výške 23,6 milióna amerických dolárov. Ako sa však ukázalo, zo sporu vyšlo relatívne dobre. Spoločnosť, ktorá Apple žalovala totiž žiadala 237,2 milióna amerických dolárov, čo je v podstate 1 dolár za jedno predané zariadenie. Zaujímavé je tiež to, že ide už o druhý súdny spor s touto spoločnosťou. Ten prvý však dopadol v prospech Apple.

Spoločnosť MTel vyšla teda z posledného súdneho sporu relatívne úspešne. Je veľmi pravdepodobné, že sa čoskoro dočkáme aj žaloby smerovanej na Google, Facebook či Microsoft, ktoré sú taktiež podozrivé z používania cudzích patentov.

pppg

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.