Spoločnosť Apple pridáva sem tam nejakú aktualizáciu operačného systému iOS, avšak takmer vždy o nej vieme dopredu. Pred vydaním totiž prichádzajú rôzne beta verzie danej aktualizácie. Presne preto to už nie je takým prekvapením, akým to bolo dnes. Prečo? Apple práve z ničoho nič predstavilo iOS 9.3.4. Aktualizácia prišla len dva týždne po iOS 9.3.3. Prečo Apple takto náhle aktualizovalo? Dôvod je jednoduchý!

Bezpečnosť iOS

Mobilný peračný systém iOS je najbezpečnejším operačným systémom na svete. Hlavné výhody sú v tom, že je extrémne rýchly a spoľahlivý. Apple tiež dbá na to, aby bol schopný odolať akémukoľvek softvérovému útoku. Presne preto sa doň nikto len tak ľahko nedostane, a ak sa aj z časti dostane, nepodarí sa mu prelomiť bezpečnostné heslo či Touch ID. Znamená to teda, že kto má iPhone, je v podstate v suchu. Môže žiť s dobrým pocitom na srdci, že ho nesleduje nikto, od koho si to nepraje.

Každopádne, nič nie je úplne 100% a stáva sa, že ľudia zvyknú do svojich zaradení inštalovať takzvaný Jailbreak. Myslím, že asi každý z vás čitateľov vie, čo to, je. No ak niekto nevie, tak v krátkosti ide o „unlock“ systému, kedy sa dajú nainštalovať rôzne vylepšenia a podobne. Veľa ľudí ho napríklad zneužíva na aplikácie, ktoré má vďaka nemu zadarmo. Najnovšie hackerská skupina Pangu vydala Jailbreak, ktorý bolo možné nainštalovať na iOS 9.3.3.

Jailbreak sa vymkol z rúk

Nestáva sa často, že by sa to pri Jailbreaku nejakým spôsobom zvrtlo, no tentokrát sa to žiaľ stalo. Jailbreak sa dostal na isté stránky a každý, kto ho z danej stránky stiahol a nainštaloval bol potenciálne ohrozený. Nebolo to totiž úplne v poriadku. Neznámi páchatelia sa dostali k osobným dátam používateľaovako aj prístupovým heslám či kreditkám, čo vôbec nie je dobré. Hoci si za to môžu ľudia sami, nakoľko ho inštalovali na vlastné riziko, Apple sa predsa len rozhodlo zakročiť.

cydia - svetapple.sk

Na čo vôbec?

Pomerne predčasne vydalo iOS 9.3.4, ktoré je vraj zamerané na bezpečnosť. Nikde sa nepíše, že prichádza kvôli tomu aby zamedzil inštalácií Jailbreaku. Ako však už zo zvyku vieme, keď Apple urobí podobný nečakaný krok, ktorý je údajne zameraný na bezpečnosť, je to práve preto, aby zabránili možnosti Jailbreaku. Ľudia si teda môžu pokojne nainštalovať novú aktualizáciu, po ktorej si už ale nebudú môcť nainštalovať Jailbreak. Na druhú stranu, na čo komu vôbec je. Ak si chcú upraviť prostredie, nech idú do Androidu. Všetky zariadenia totižto Jailbreak zaťažuje viac a nefungujú úplne tak, ako by asi fungovať mali. Android je v tomto prípade ideálny.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Apple má problémy s aplikáciou Počasie na iPhone. Nefunguje ani mnohým Slovákom

Navyše, ak si ho niekto inštaluje len preto, aby nemusel platiť za aplikácie a následne mu nejaký hacker vybrakuje účty, tiež sa mu to asi príliš neoplatí. Tie aplikácie v AppStore predsalen nie sú až tak drahé a poväčšine ide o pár desiatok euro za rok. Presne preto ťa chceme upozorniť, aby si zbytočne neriskoval a ak už to chceš urobiť, nikdy to nerob hneď. Radšej chvíľu s celým jailbreakom počkaj, aby si zistil či je v poriadku a predišiel takýmto problémom.

Jail - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.