Vzhľadom na to, že koniec roka sa už blíži, rozhodli sme sa, že napíšeme článok, v ktorom nájdete krátke zhrnutie tých najdôležitejších vecí, ktoré sa udiali počas roku 2014. Poďte sa teda spolu s našou redakciou ponoriť do Jablkového sveta, vďaka čomu získate prehľad o tých najdôležitejších, tohtoročných novinkách!

iOS 8

Začneme iOS 8, a teda operačným systémom, ktorý pravdepodobne pradie aj vo vašom iPhone, iPade či iPode Touch. Apple sa rozhodlo, že opäť rozšíri paletu noviniek z minuloročného iOS 7 a dočkali sme sa v niektorých prípadoch dizajnových zmien či iných vecí, ktoré prospeli prehľadnosti. Pribudli tiež nové funkcie, ako napríklad „zrýchlenie“ či diktovanie textu. Žiaľ aby sme len nechválili, Apple sa naozaj nevydaril štart a iOS 8 obsahovalo niekoľko naozaj podstatných chýb, ktoré v určitých prípadoch pretrvávajú doteraz. Navyše optimalizácia úplne prvej verzie bola v podstate katastrofálna, a tak si používatelia starších zariadení museli počkať na jeho aktualizáciu.

- Reklama -
iOS 8 -svetapple.sk
iOS 8 -svetapple.sk

iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Počas už tradičného, každoročného predstavovania iPhonu sme mali druhýkrát v histórií možnosť vidieť navyšovanie uhlopriečky displeja a to dokonca dvakrát, keďže okrem 4,7″ iPhone 6 pribudol aj prvý 5,5″ phablet spoločnosti, s označením Plus. Apple vybavilo nové iPhony naozaj dobrým hardvérom a spolu s iOS 8 sa skvele dopĺňajú. Objavilo sa tu aj niekoľko mediálnych káuz, ako napríklad fáma o tom, že sa ohýba či fáma o tom, že trhá vlasy (čo sa žiaľ stalo aj u nás). Každý, kto už vlastní nové iPhony však vie, že ide len o fámu, keďže sa pri bežnom používaní naozaj neohne. Apple nám teda predstavilo opäť dve nové perfektné zariadenia, ktoré potešili milióny fanúšikov a hneď od začiatku predaja začali trhať rekordné čísla!

iPhone 6 a iPhone 6 Plus - svetapple.sk
iPhone 6 a iPhone 6 Plus – svetapple.sk

Apple Watch

Pokračujeme prvými hodinkami od Apple, ktoré poniesli názov Watch alebo lepšie povedané, Apple Watch. Apple sa rozhodlo, že trh s inteligentnými hodinkami opäť rozšíri a pridá mu akýsi nový level, keďže Apple Watch prišli hneď v troch variantoch, z ktorých je najexkluzívnejším práve ten z 18karátového zlata. Apple Watch však sklamali po stránke výkonu, keďže budú fungovať prakticky na streame z nášho iPhonu. Ani senzorov nepriniesli také množstvo, ako konkurencia, no hodinky sú naozaj nádherné! Ich predaj je naplánovaný na začiatok budúceho roka, šepká sa o februári!

Apple Watch - svetapple.sk
Apple Watch – svetapple.sk

iPad Air 2 a iPad mini 3

Predaj iPadov klesá a v Apple to počas tohto roka pekne pocítili. Práve preto nemali na výber a predstavili naozaj vynikajúce zariadenie, ktoré je priamym nástupcom iPadu Air. Nový iPad dostal okrem krátkodobého prívlastku „najtenší tablet na svete“ aj množstvo iných parametrov a funkcií. Prekvapil najmä 3-jadrový procesor či 2 GB RAM, ktoré sú v prípade iOS absolútna premiéra. Apple zapracovalo aj na fotoaparáte a iPad fotí lepšie, ako všetci jeho predchodcovia. Samozrejmosťou bolo tiež tlačidlo Touch-id, ktoré sa nachádza na všetkých tohtoročných iOS zariadeniach. Zabudnúť netreba ani na menší iPad mini 3, ktorý však priniesol jedno veľké sklamanie. Okrem novej, zlatej farby, mierne odlišného dizajnu (pravdepodobne len krúžku pri zadnom fotoaparáte, ktorý v prípade iPadu mini 3 zmizol), no a samozrejme Touch-id nepriniesol nič nové, no jeho cena narástla o 100$. Potešujúce je však aspoň to, že Apple ponecháva v ponuke aj minuloročný model a dokonca aj prvý iPad mini, ktorý však popravde nie je dôvod kupovať, vzhľadom na zastaranosť jeho HW, ktoré pochádza ešte z iPhonu 4S (2011).

iPad Air 2 -svetapple.sk
iPad Air 2 -svetapple.sk

iMac Retina 5K a Mac mini

Apple sa rozhodlo, že tento rok, konečne podstúpi krok, na ktorý tu čakáme vlastne už od roku 2012, kedy boli predstavené nové iMac-y. Čakali sme na to, kedy sa na 27″ uhlopriečke objaví rozlíšenie, ktoré poznáme pod pojmom Retina a Apple tomu pridalo čerešničku na torte! Totiž, nový iMac nebol 4K, ako všetci predpokladali ale rovno 5K, a teda úplne nová dimenzia rozlíšenia. Okrem iného v ňom pracuje aj výkonný hardvér, vďaka čomu počítač pracuje plynulo a s vysokým rozlíšením nemá žiaden problém. Apple tiež predstavilo aj Mac mini, ktorý sa však dočkal len drobných aktualizácií.

Apple predstavil iMac 27 s 5K Retina displejom
Apple predstavil iMac 27 s 5K Retina displejom

Ostatné

Pokiaľ sledujete dianie okolo Jablkovej spoločnosti, určite viete, že predstavovanie nových produktov nie je všetko a tématika Apple sa spomína aj v mnohých iných prípadoch. Spomeňme si napríklad na nedávnu snahu podporiť organizáciu (RED), ktorá bojuje proti zákernej chorobe AIDS. Apple už prispelo na konto tejto organizácie neskutočnými 100 000 000$ a je najväčším prispievateľom tejto spoločnosti. Zamestnanci Apple na čele s ich CEO sa tiež zúčastnili pochodu za práva homosexuálov Pride Parade. Medzitým sa však buduje aj nové sídlo spoločnosti, SpaceShip, ktoré už podľa názvu prezrádza, že bude pripomínať vesmírnu loď. Okolo Apple sa teda stihlo za rok 2014 otočiť naozaj obrovské množstvo udalostí, a my sme samozrejme veľmi radi, že sme mohli byť toho súčasťou. Pokračujeme ďalej aj v budúcom roku a pravdielne vám budeme prinášať najnovšie články a informácie, ktoré sa práve Apple týkajú. Ďakujeme za to, že nás sledujete a prajeme príjemne strávené prázdniny (pre „školopovinných“), no a samozrejme nech sa vám darí aj v budúcom roku. Ďakujeme za to, že nás sledujete. Tím svetapple.sk! 

apple-Campus-2

A ktorá udalosť sa najviac páčila vám? 🙂

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.