Spoločnosť Apple dnes patrí medzi najväčších výrobcov počítačov na svete, pričom Macy začínajú byť vo svete čoraz populárnejšie najmä pre svoje špičkové procesory s označením Apple Sillicon. Tieto čipy využívajú technológiu ARM, na ktorú drží licenciu čipová spoločnosť s rovnakým názvom, sídliaca vo Veľkej Británii. Ako píše Macrumors, Apple sa s ňou dohodol na poriadne dlhej spolupráci.

Podľa najnovšej správy totiž obe firmy medzi sebou podpísali zmluvu, v rámci ktorej môže spoločnosť Apple využívať technológie spoločnosti Arm až do roku 2040. Rovnako vznikol aj dokument, ku ktorému sa dostali novinári. V tom sa uvádza, že nová dohoda je pokračovaním dlhodobého vzťahu medzi spoločnosťami Apple a Arm. Mnohí to totiž nevedia, no tieto firmy majú spolu už pomerne dlhú históriu.

Dnes je hardvér spoločnosti Arm základom všetkých procesorov, ktoré vznikli vo výskumných laboratóriách spoločnosti Apple. Okrem čipov M1 a M2 v počítačoch Mac sú to napríklad aj čipy s označením „A“, ktoré Apple používa v iPhone aj iPade.

Najväčšie firmy na svete chcú mať nad spoločnosťou Arm kontrolu 

Samotná informácia o zmluve so spoločnosťou Arm vyplýva zo správy IPO, ktorá bola predložená ešte v utorok a v ktorej sa píše, že tento gigant by mohol vstúpiť na akciový trh s celkovou trhovou kapitalizáciou 52 miliárd amerických dolárov.

Zo samotnej správy, respektíve dokumentu, ktorý ju sprevádza vyplýva, že najväčšie technologické spoločnosti na svete, kam okrem Apple patrí aj AMD, Google, Intel, Nvidia, Samsung, TSMC a ďalší prejavili záujem o nákup akcii spoločnosti Arm.

Firmy sa domnievajú, že akonáhle by sa stali akcionármi Arm, automaticky by mohli mať čiastočnú kontrolu nad jej riadením. Najhlbší vzťah s Arm má však z dlhodobého hľadiska práve spoločnosť Apple, ktorá s ňou spolupracovala, ako jedna z prvých pri jej založení v roku 1990. Uvidíme teda, ako to celé dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro vs staršie generácie. Pozrite sa, ako sa zúžia rámiky okolo displeja
Môže ťa zaujímať
- Reklama -