Spoločnosť Apple predstavila nový Mac mini s procesorom M2, ktorý podľa jej vlastných slov ponúka extrémny výkon za veľmi rozumnú cenu. Tento počítač sa na Slovenskom trhu predáva za 699 € s DPH, čo je ešte o 100 € menej v porovnaní s predchodcom. A aj keď je jeho CPU a GPU o level vyššie, v jednom teste nový Mac mini totálne pohorel.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

O najnovšie zistenie sa postaral Brandon Geekabit, ktorý vyskúšal Mac mini s procesorom M2 skutočne v každej disciplíne. Zároveň však zistil, že tento kompaktný stolný počítač využíva iba jeden 256 GB SSD disk, zatiaľ čo procesor M1 ponúkal v tejto istej konfigurácii dva 128 GB SSD čipy. A aj keď sa vám môže zdať, že to vo finálnom teste nehrá žiadnu rolu, opak je pravdou.

Ak chcete rýchlejší Mac mini, kúpte si viac pamäte 

Mac mini je extrémne lacný a dobrý počítač od Apple. Na jeho nákupe ušetríte stovky eur
Zdroj: Unsplash / Joey Banks / Ryland Dean (úprava redakcie)

Ako vysvetľuje autor testu, čím viac čipov NAND sa v zariadení nachádza, tým dokáže dosiahnuť vyššie rýchlosti. „Pomocou aplikácie Blackmagic Disk Speed Test sa potvrdilo, že rýchlosť čítania a zápisu na SSD disk v novom 256GB Macu mini je približne 1 500 MB/s, čo je o 30 % až 50 % menej ako rýchlosť čítania a zápisu v ekvivalentnom predchádzajúcom modeli, hoci výsledky benchmarkingu a reálny výkon sa môžu líšiť.“ priblížil Brandon Geekabit vo svojom porovnaní. 

Pokiaľ teda chcete Mac mini s procesorom M2 a zároveň si potrpíte na čo najvyššej rýchlosti SSD disku, musíte si zaobstarať aspoň 512 GB model, ktorého úložisko pozostáva z dvoch 256 GB NAND čipov.

V takomto prípade sa dočkáte minimálne rovnakej rýchlosti SSD, akú mal k dispozícii Mac mini s procesorom M1 (v rovnakej konfigurácii). Pochopiteľne však zaplatíte viac, až 929 € s DPH.

My ešte doplníme, že pomalší SSD disk môže ovplyvňovať celý rad činností, no azda najviac ho pocítite pri prenose súborov. Zároveň však môže mať negatívny dopad na výkon, nakoľko počítače Mac dokážu dočasne využívať vstavané SSD úložisko ako virtuálnu pamäť, pokiaľ je ich RAM naplno využitá.

Neuveríte no Apple to spravilo aj pri verzii s čipom M2 Pro. Ich základné úložisko je ale vyššie

Mac mini 2023
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

No a na záver ešte jedno šokujúce prekvapenie. Ak si kúpite špičkový Mac mini s procesorom M2 Pro, ktorý nájdete za najnižšiu cenu tu, v základe sa stretnete s 512 GB pamäťou. A ak očakávate, že tá pozostáva z dvoch 256 GB NAND čipov, tak ako pri lacnejšej verzii s procesorom M2, nie je to pravda.

Prečítajte si tiež  Tim Cook si môže rozprávkovo zarobiť. Stačí, aby Apple dosiahlo toto

V tomto prípade Apple použilo opäť iba jeden čip, rovnako ako v základnej 256 GB verzii (M2). Pri počítači za 1 549 € je to ale trochu hanba. Čo si o tom myslíte vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here