Apple a super-čierny MacBook

Apple ponúka počítače vo viacerých farbách, no väčšinou sa jedná len o odtiene šedej a zlatú. Po dlhých rokoch by sa mohla vrátiť čierna. Firma podala patentovú prihlášku pre celý rad produktov (MacBook, iPhone, iPad či Apple Watch). Pojednáva o intenzívne matnom čiernom povrchu, ktorý vie absorbovať svetlo.

Prihláška bola podaná na Úrade pre patenty a ochranné známky USA a nesie názov Eloxovaná časť s matným čiernym vzhľadom. Dokument popisuje vlastnosti povrchovej úpravy, ako aj výrobné procesy, ktoré sú potrebné na dosiahnutie finálneho efektu. Matnú čiernu farbu by bolo možné aplikovať na rôzne kovy a zliatiny, vrátane hliníka, titánu a ocele. Jedná sa o materiály, ktoré dnes Apple používa pri každom hardvérovom zariadení.

Ak by sa v budúcnosti dostala na niektorý z pripravovaných produktov, dočkali by sme sa technológie, ktorá je schopná absorbovať svetlo. Špeciálna vrstva obsahuje póry s farebnými časticami. Výsledkom je hlboká, intenzívna a matná čierna farba.

Apple vysvetľuje, že v praxi je veľmi náročné dosiahnuť plnohodnotnú čiernu, nakoľko väčšina komerčných produktov, označovaných ako „Black“, sú v skutočnosti tmavošedé alebo tmavomodré. Čím je čierna výraznejšia, tým sa zvyšuje lesk (ako napríklad Black vs Jet Black pri iPhone 7).

Pri leptaní povrchu eloxovanej vrstvy s pórmi, sú v Apple schopní absorbovať všetko viditeľné svetlo. Výsledkom je skutočná čierna bez nadbytočných odtieňov. Toto riešenie sa podobá už existujúcim technológiám, ako napríklad „Vantablack“. Ide o jeden z najtmavších odtieňov vôbec, ktorý pohltí až 99,965% svetla. V galérii ho môžete vidieť na novom BMW X6, kde bol prezentovaný.

Apple už v minulosti predávalo čierne počítače, no nikdy sa nejednalo o matne čierne MacBooky. Dovolíme si tvrdiť, že takáto verzia nám v aktuálnej ponuke chýba (aj keď zrejme nebude pre každého).

Na záver už iba doplníme, že patentové prihlášky nemožno považovať za dôkazy. Množstvo z nich skončí v databázach Apple a firma ich nikdy nepoužije. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne v tomto prípade. Brali by ste čierny MacBook?

Prečítajte si tiež  5 pozadí pre iPhone a iPad od SvetApple! |27.09.2015|
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.