Spoločnosť Apple vznikla ešte v roku 1976 a produkty, ktoré v tomto čase vyrobila, sa dnes radia medzi extrémne vzácne. Patrí sem aj vôbec prvý počítač Apple 1, ktorý ručne očísloval Steve Jobs.

A keďže sa ho súčasný majiteľ plánuje zbaviť (zariadenie patrí do osobnej zbierky Rogera Wagnera), kúpiť si ho môže ten, kto je ochotný zaplatiť viac. Ako uvádza iMore, experti predpokladajú, že trhová hodnota počítača sa vo finále vyšplhá až na 450 000 $.

Spomínaný počítač Apple-1 sa dodáva so všetkými súčiastkami a príslušenstvom, ktoré je potrebné na prevádzku. Toto zariadenie bolo jedným z prvých, ktoré boli verejne vydražené v apríli 2002 na festivale Vintage Computer Festival v Kalifornii. Vtedy ho kúpil Roger Wagner, ktorý napísal prvú knihu o programovaní. Tento človek je zároveň dlhoročným priateľom spoluzakladateľa spoločnosti Apple Steva Wozniaka.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

V aukcii je pôvodná doska Apple-1, jej rozhranie, klávesnica, monitor a replika návodu na použitie podpísaná Stevom Jobsom. Najpozoruhodnejšie je, že tento Apple 1 funguje rovnako bez problémov, ako v čase, kedy ho vyrobili u Jobsových rodičov v garáži.

Jeho súčasný stav je 7,0/10

RR Auction

Počítač samozrejme prešiel prieskumom ešte v apríli 2021, ktorý viedol Corey Cohen. Video toho, ako je spustený a bez problémov funguje, je k dispozícii online na stránke RRAuction.com.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Komplexná technická správa vypracovaná spoločnosťou Cohen je k dispozícii zainteresovaným stranám; súčasný stav zariadenia je hodnotený známkou 7,0/10. V registri Apple-1 je uvedený pod číslom 12 a je k nemu priložený úplný list o pravosti. Očakáva sa, že Apple-1 sa predá za viac ako 450 000 dolárov a aukcia sa skončí 23. júna.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJiMore
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.