Tento rok je čo sa týka produktov a noviniek v oblasti služieb naozaj nabitý. Skoro by sme možno zabudli na to, že Apple na pozadí pracuje na ďalších fantastických projektoch. Teraz vôbec nemyslíme nový iPhone. Sú to projekty, ktoré sú stále trošku tajomné. Áno, Apple stále pracuje na autonómnych vozidlách. Apple Car by mal byť vo vývoji. Premiéra je ale veľká neznáma.

Apple stále pracuje na autonómnych vozidlách, nenápadne to firma potvrdzuje

Prirodzene. Čo sa týka týchto projektov, Apple nám nič nepovie. Vo vnútri spoločnosti sú tajnostkári a ani sa im nečudujeme. Je to veľké a to si zaslúži moment prekvapenia. Aj napriek tomu sú tu však stále nové informácie a malé úniky, ktoré nám o projektoch urobia aspoň ako takú predstavu. Posledná indícia, ktorá nás vedie k Apple Car prišla počas tohto týždňa. Apple potichu zakúpil startup Drive.ai zaoberajúci samo-jazdiacimi vozidlami.

- Reklama -

To nás opäť dostáva na vlnu, ktorá hovorí o tom, že Apple pracuje na autonómnych vozidlách. Samotný startup bol založený, iba pred štyrmi rokmi a teda v roku 2015. Stojí za nim partia študentov zo Standfordskej Univerzity, ktorá sa postupom času dostala až k testovaniu série samo jazdiacich shuttle busov v dvoch mestách štátu Texas počas minulého roka. Vozidlá Frisco a Arlington jazdili po verejných cestách predovšetkým na miesta ako sú štadióny, stanice a podobne. Znamená to, že má bohaté skúsenosti v tejto oblasti a Apple ich potrebuje.

Apple Eve Sports Car - bodaj by to bola realita - svetapple.sk
Apple stále pracuje na autonómnych vozidlách. – svetapple.sk

Anonymne zdroje z portálu The Information hovoria o tom, že Jablková spoločnosť chcela zakúpiť Drive.ai ako akvizíciu, vďaka čomu získa jej technológie. Okrem toho by mala získať aj približne 100 inžinierov, ktorý pracujú pre startup pod svoje krídla. Niektorí z týchto zamestnancov následne môžu pracovať priamo na projekte Apple Car. Samozrejme Cupertinsky gigant toto nepotvrdil tak ako je zvykom a oznámil akurát, že sa nevyjadruje k špekuláciám. Tieto špekulácie ale bývajú často krát pravdivé a bolo by asi divné, keby Apple začal hovoriť o svojich tajných plánoch.

Apple Car tím bol nedávno preriedený

Apple prepustil až 190 zamestnancov z projektu samo-jazdiaceho vozidla v apríli tohto roka. Zaujímavé je na tom to, že 124 z nich boli inžinieri z danej oblasti. Hoci to už vyzeralo tak, že Apple týmto krokom opäť pozastavil celý projekt, údajne chce nazbierať nové kapacity, ktoré sa budú viac sústrediť na strojové učenie. To je pre samo-jazdiace vozidlá kľúčové.

Apple Eve Sports Car - bodaj by to bola realita - svetapple.sk
Ťažko teraz povedať, či pôjde o športové alebo rodinné vozidlo- svetapple.sk

Nie je nám celkom jasné, či by sa mal tím zo startupu, ktorý firma nedávno nadobudla presmerovať na miesta prepustených inžinierov ale niektorí jeho členovia by mohli získať v každom prípade zaujímavé pozície priamo v Apple.

Bude to naozajstné elektrické vozidlo

Podľa všetkých doteraz zistených skutočností Apple nepracuje len na autonómnom systéme tak ako sa tvári. Údajne potajomky vyvíja skutočný automobil. Ten by mal obsahovať všetky moderné technológie a zrejme byť priamou konkurenciou pre automobilku Tesla.

Samozrejmosťou potom bude ekologický, elektrický pohon. Navyše bude auto jazdiť samo. Mohla by to byť zaujímavá revolúcia v motoristickom svete od firmy, ktorá celý život vyrábala smartfóny ,počítače či iPody. Ale veď prečo nie. Dnešné autá už sú svojim spôsobom jeden veľký počítač. Ak by sa stal Apple Car skutočnosťou, nebolo by to nič prekvapivé.

Apple Van - svetapple.sk
Apple testovalo svoj autonómny systém aj na takýchto vanoch – svetapple.sk

Na teraz ale nevieme ani len odhadnúť, kedy by toto vozidlo mohlo prísť. Na vývoji auta sa zvyčajne pracuje 3-4 roky. Apple ale nie je automobilová spoločnosť a analytici majú skôr odhad o 4-6 rokoch. Tomu, že to ešte potrvá napovedajú aj skutočnosti, že zatiaľ nevidíme žiaden maskovaný prototyp, ktorý sa zvyčajne objaví na cestách 1-2 roky pred premiérou.

Nepoznáme ani úniky o dizajn, ktoré sú pri autách na ktorých pracujú stovky ľudí pomerne bežné (napríklad by stačilo keby sme vedeli či sa bude jednať o dvojdverové vozidlo, kombi či SUV). Každopádne ale správy hovoria jasne, že Apple stále pracuje na autonómnych vozidlách a nás to veľmi teší. Kúpili by ste si auto s odhryznutým jablkom v logu?

Apple iCar - svetapple.sk
Apple stále pracuje na autonómnych vozidlách. – svetapple.sk

zdroj: idropnews.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJidropnews.com
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.