O tom, že v Apple pracujú na špeciálnom displeji, ktorý by vedel rozoznávať vaše odtlačky prstov priamo na svojej ploche, sme sa dozvedeli ešte predtým, ako vyšlo vôbec prvé zariadenie s Touch id, iPhone 5S. Dnes prichádza ďalší patent a je vidieť, že Apple na technológii stále pracuje! Pozrite si nový patent!

Odtlačok prsta na displeji

Nový patent popisuje to, aké by mohlo byť jednoduché používať senzor odtlačkov prsta zabudovaný priamo v displeji. Naskenovať by ste si tu totiž mohli hneď niekoľko prstov nie len jeden poprípade celú dlaň (v prípade iPadu), čo by sa značne podpísalo aj na bezpečnosti a podstatne by to sťažilo aj prácu hackerom (nie že by sa Touch id nejako hackovalo, ale jeden nikdy nevie). Išlo by teda o skvelú revolúciu v priamom slova zmysle, keďže by nebolo potrebné položiť prst na konkrétne miesto ale len na displej, čím by sme mohli zariadenie pohodlne odomykať a používať.

Problém

Táto „mini“ revolúcia však so sebou prináša aj jeden nepríjemný problém, ktorý však Apple už čiastočne vyriešilo. Tým problémom je konkrétne vrstva, ktorá by senzory skenovala a a nachádzala by sa pravdepodobne niekde pod dotykovým sklom. Apple v patente popisuje, že výrazne znižuje jas displeja, no aj tak už prišli na riešenie, ktoré by malo tomuto zabrániť.

Ako materiál by mohli použiť oxid india a cín, ktorý by vraj dokázal spoľahlivo sprostredkovávať všetky skenovania, no zároveň by nerobil problémy pri jase displeja. To ako to celé dopadne uvidíme pravdepodobne najskôr až niekedy na budúci rok. Táto budúcnosť je totiž už pomerne blízko a my Apple držíme palce, aby s ňou prišlo práve ono! Bola by totiž veľká škoda, keby Cupertino predbehol napríklad Samsung či iný konkurent nie?

Prečítajte si tiež  Najlepšie ponuky na Black Friday, kde môžete získať Windows 10 len za 7 €!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.