Začiatkom tohto roka sme fantazírovali o tom, že by spoločnosť Apple mohla predstaviť svoje prvé vozidlo. Do spoločnosti prišlo veľké množstvo nových zamestnancov z automobilovej brandže a údajne pracovali na projekte „Titan“, ktorý mal byť prvým autonómnym vozidlom spoločnosti predstaveným niekedy v roku 2020-2021. Ako sa ale ukazuje, tak skoro to možno nebude, ak to vôbec niekedy bude. Apple vraj celý projekt stoplo!

Apple Titan

Povedzme si na rovinu, keby Apple predstavilo auto, malo by veľké ambície zabodovať v tomto priemysle bez toho, aby pred tým akékoľvek vozidlo predstavilo. Hlavný dôvod je meno, ktoré si spoločnosť za tie roky vybudovala. Akonáhle niekto počuje Apple, povie si, že to predsa nemôže byť zlé. Ak by teda Apple predstavilo pokrokové auto, mohol by to byť fantastický krok k vytúženým ziskom. Ako sa ale zdá, aj keď to zo začiatku vyzeralo veľmi dobre, tak skoro sa nového automobilu nedočkáme.

Apple vraj prepustilo veľké množstvo svojich zamestnancov, ktorých získavalo dlhú dobu a celý projekt autonómneho vozidla reštartuje. Apple vraj vymýšľa aj nový autonómny systém, ktorý by umožnil vytvoriť z počítača autopilota a tak by šofér v podstate nemusel točiť volantom, len kontrolovať či je všetko v poriadku. Tento autonómny systém mal byť práve súčasťou nového vozidla, ale ako sa ukázalo, dosť možno jeho súčasťou nebude prípadne bude použitý v inom vozidle od inej spoločnosti.

Apple - svetapple.sk

Informácie prednedávnom potvrdil aj svetoznámy The New York Times, ktorý tvrdil, že Apple postupne prepúšťa zamestnancov, ktorí pracovali na Apple Car, prípadne ich presúva na prácu s platformou, ktorá by s vozidlom súvisela, no nešlo by primárne o vývoj automobilu. Je otázne, či Apple vývoj stoplo len dočasne a čoskoro ho zase obnoví alebo s vývojom automobilu seklo nadobro, či aspoň na dlhú dobu. Je tiež možné, že sa spoločnosť spojí s iným, už existujúcim a hlavne známym výrobcom automobilov, ktorému poskytne svoje technológie a spolu vyvinú prvé vozidlo.

Tím, ktorý po prepúšťaní ostal stále nie je zas až tak malý. Podľa informácií boli títo pracovníci presunutí na vývoj inej platformy tak ako sme uvádzali vyššie. Podľa odhadov v Apple na tomto projekte pracuje stále zhruba 1000 ľudí, čo znamená, že ide o obrovskú divíziu. Tim Cook mal tento rok sám nejaké tie komentáre k projektu, ktorý hovoril o Apple Car. Tvrdil napríklad to, že vývoj automobilov skúmajú s mnohými odborníkmi, no na druhú stranu do tohto vývoja neinvestujú zas až také veľké peniaze. Je teda otázne, ako to firma myslí v tomto smere. My dúfame, že Apple niekedy nejaké to auto predsalen predstaví. Bol to vraj aj sen Steva Jobsa, ktorý mal s výberom auta problém a tak jazdil prevažne na automobiloch Mercedes-Benz a Porsche, ktoré považoval za dokonalé.

Prečítajte si tiež  Podľa známej analytičky bude Apple Car naozaj autom a nie službou či softvérom
CarPlay - svetapple.sk
CarPlay – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.