Jablková spoločnosť predstavila značne vylepšený model XS a XS Max, ktoré vylepšil do dokonalosti. Týmto svojim krokom ukázala jednu dôležitú vec. Apple tento rok potvrdilo 3-ročný životný cyklus svojich nových modelov.

Apple tento rok potvrdil 3 ročný životný cyklus

Apple obmieňal svoje zariadenia každé dva roky. Vždy predstavil revolučnú novinku a následne jej vylepšenú verziu “S”. Pekným príkladom bol prechod z modelu iPhone 3GS -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> iPhone 5. Behom 4 rokov sme videli 3 rozdielne generácie nového iPhonu. Ak sa na to pozrieme z dnešného pohľadu, vyzeralo by to asi takto iPhone 7 -> iPhone X -> iPhone XS -> iPhone 11 Pro.

Za toto obdobie 4 rokov sme mali možnosť vidieť len 2 generácie iPhonu. To isté aj medzi iPhonom 5S -> iPhonom 6 -> iPhonom 6S a iPhonom 7 (dokonca aj iPhonom 8, ale vzhľadom na to, že prišiel spolu s modelom X, tak sme ho nepoužili ako primárnu inováciu). Ak sa vám to doteraz zdalo trochu chaotické, skúsime to zjednodušiť. V roku 2017 prišiel iPhone X, minulý rok sme mali možnosť vidieť iPhone XS a tento rok by (po starom) mal prísť úplne nový iPhone. To sa ale nestalo a prišla zase vylepšená generácia, iPhone 11 a 11 Pro.

iPhone 11 Pro naživo. Zariadenie pre skutočných profesionálov. - svetapple.sk

Revolučný model teda príde až na budúci rok, v 2020-tom. Mal by sa zásadnejšie zmeniť dizajn, prísť nové, revolučné technológie, ktoré iPhone ešte nemá a tiež úplne nové uhlopriečky.

Dôvod prečo sa to deje?

Ako ste sa teda mohli dočítať vyššie, tento trend troj-ročného životného cyklu tu vôbec nie je krátko a deje sa už prakticky od predstavenia iPhonu 6 v roku 2014. Má svoje logické dôvody a vysvetlenia, pre ktoré vzniká. V prvom rade za to nemôže až tak Apple ale na druhú stranu túto situáciu efektívne využíva. Za týmto trendom stoja práve používatelia, ktorí už s jedným smartfónom nevydržia 2 roky ale pokojne aj 3-4 roky bez toho aby ho mali nutnosť inovovať.

Firmy svoje zariadenia už dostali tak ďaleko, že sa v nich niečo vylepšuje len veľmi ťažko. Napriek tomu sa to stále dá a predĺžením životného cyklu môžu odkladať zaujímavejšie inovácie na neskôr, na Ďalšie generácie zariadení. Apple by teda mohol prísť s pokrokovými prvkami ale vzhľadom na to, že sa mal tento rok len vylepšiť, tak s nimi neprišiel (aj keď si myslíme, že priniesol dostatočné množstvo inovácie). To na čo by sme sa malo tešiť je ale iPhone v roku 2020.

Apple tu pozmení dizajn, prinesie technológie, ktoré bude podporovať aj úplne nová platforma a samozrejme, že ho vo všetkom vylepší. Veľmi sa teda tešíme na budúcnosť a vôbec si nemyslíme, že Apple toho 10. septembra predstavilo málo. Práve naopak. Z aktuálnej platformy vyťažila absolútne maximum a my jej za to ďakujeme…

Prečo môže byť iPhone 11 rýchlejší ako iPhone 11 Pro? - svetapple.sk - svetapple.sk
Apple tento rok potvrdilo 3-ročný životný cyklus pre každý nový iPhone. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here