Apple práve predstavilo iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Nové zariadenia prichádzajú s 5,8″ a 6,5″ displejom, perfektnými vylepšeniami a taktiež významným upgradom zadnej kamery. Cena sa nezmenila.

Apple práve predstavilo iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max.

Dnešný deň je sviatkom pre fanúšikov Apple. Jablková spoločnosť predstavila perfektný iPhone 11 a tiež modely 11 Pro a 11 Pro Max. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Apple bude toto zariadenie určené pre tých, ktorí požadujú vlastniť najmodernejšiu technológiu.

A ani sa mu nečudujeme. Novinka prichádza s radou špičkových vylepšení, ktoré bude konkurencia dobiehať len veľmi ťažko. Hoci sme boli pred predstavením trochu skeptickí, dnes sme si istí, že toto je ten najlepší iPhone, aký kedy Apple predstavilo.

Dizajn zaradenia vychádza z modelu XS. Dosť sa toho ale zmenilo.

Nová matná varianta nakoniec neprišla pri iPhone 11 ale len pri vlajkových lodiach, modeloch 11 Pro a 11 Pro Max. Musíme povedať, že sa Applu vydarila a na používateľa pôsobí naozaj úchvatne. Novinkou sú úplne nové farebné prevedenia. Objavili sme zelenú, striebornú, tmavo sivú no a napokon bielu (na ktorú sme už zvyknutí).

Logo Applu sa presunulo do stredu zariadenia presne tak ako sa predpokladalo. Nápis iPhone tu už nehľadajme. Samozrejmosťou je aj trojica šošoviek v štvorcovom ráme. Práve to je jedna z najväčších technologických vychytávok iPhonu 11 Pro. Celé zariadenie vychádza ale z modelov XS a XS Max. Nájdeme tu teda stále podobné tvary a 5,8″ respektíve 6,5″ displej. Applu sa ale podarilo urobiť dostatočné zmeny na to aby dokázal tieto zariadenia od seba oddeliť.

Displej je rovnaký, dostal však inováciu.

Apple pri svojich vlajkových lodiach použilo rovnaké displeje ako minulý rok. Minimálne čo sa týka uhlopriečky a rozlíšenia. Čo sa ale zmenilo boli nové poznatky v tejto oblasti, ktoré Apple dokázalo zakomponovať aj do nových produktov. V prvom rade treba spomenúť, že displej je ešte jasnejší ako doteraz (1200 nits). Kontrastný pomer je až 2 milióny k 1. Displej je zároveň aj o 15% energeticky úspornejší ako jeho predchodca.

Jablková spoločnosť ho nazvala ako XDR Super Retina (nadväzuje to na Apple Pro Display XDR, ktorý bude firma ponúkať k Macu Pro a prichádza s rovnakou technológiou zobrazenia). Firma tiež dodala, že na jeho výrobu použila vôbec najtvrdšie sklo, aké sa kedy použilo v smartfóne. Vďaka tomu je extrémne odolný nie len voči pádom ale aj voči škrabancom. Treba tu ale dodať jednu smutnú správu. Ani jeden z trojice tohtoročných iPhonov nedostal 3D Touch.

Spomenúť by sme mali asi aj Face ID, ktoré bude po novom schopné reagovať aj vtedy, keď budete mať zariadenie otočené pod určitým uhlom.

Extrémny výkon a výrazné zlepšenie výdrže batérie

Nové iPhony ponúkajú extrémny výkon vďaka úplne novému čipu Apple A13 Bionic, ktorý sa nachádza aj v základom iPhone 11. Tento procesor je vôbec najrýchlejší spomedzi všetkých čipov, ktoré sa kedy použili v smartfónoch. Apple tým naznačilo, že sa naň nechytá ani jeho konkurencia. Je vyrobený 7 mm technológiou a nájdeme v ňom až 8,5 miliardy tranzistorov.

V porovnaní s predchodcom Apple A12 je výkonnejší o 20% a energeticky úspornejší až o 40%! To isté platí aj o GPU, teda grafike. Aj tá je najvýkonnejšia čo sa smartfónov týka. Nový iPhone 11 Pro ponúka aj vylepšený výkon čo sa týka strojového učenia. Ten sa bude učiť to ako používate svoje zariadenie a vďaka tomu bude vedieť prispôsobiť ho na extrémne nízku spotrebu energie.

No a čo teda samotná výdrž? Tá je úchvatná. 5,8″ iPhone 11 Pro vydrží až o 4 hodiny dlhšie ako jeho predchodca. Ešte lepšie je na tom ale 6,5″ iPhone 11 Pro. Tu Apple deklaruje až 5 hodín navyše. Pomôže nie len výkonnejší procesor ale pravdepodobne aj zvýšená kapacita batérie. Práve výdrž batérie bola veľmi kritizovaným prvkom súčasných modelov. Tento krok teda vítame. V balení nájdeme taktiež výkonnejší 18W adaptér.

3 – fotoaparáty na zadnej strane sú dokonalé.

Jednou z najväčších zmien je trojica fotoaparátov na zadnej strane, ktorá sa skrýva pod štvorcovým sklom. Nachádza sa tu širokouhlý objektív, teleobjektív a napokon ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom až 120 stupňov, ktorý je v tomto prípade absolútnou novinkou. O tom, že zariadenie bude schopné natáčať v 4K pri 60 fps však písať nebudeme. To je hádam jasné.

Omnoho zaujímavejší je napríklad úplne nový nočný režim, ktorý je schopný podstatne kvalitnejšie zaznamenávať obraz aj za zhoršených svetelných podmienok.

Apple tým dobieha konkurenciu a musíme povedať, že prezentácia vyzerala veľmi pôsobivo. Vďaka strojovému učeniu bude schopný iPhone 11 Pro odfotiť až 8 obrázkov naraz, skombinovať ich do jedného a vytvoriť tak dokonalý záber plný detailov s menším šumom. Phill Shiller tento systém opísal ako “šialenú počítačovú vedu”. (Žiaľ novinky sa nedočkáme hneď ale budeme na ňu musieť počkať až do prvého updatu operačného systému iOS 13).

Na pódiu sme videli aj demonštráciu úplne novej verzie Filmic Pro, ktorá prišla s fantastickou schopnosťou natáčať video až z dvoch kamier súčasne (toto pravdepodobne nebude dostupné defaultne).

Predná šošovka fotoaparátov je vylepšená a po novom ponúka až 12 MPx rozlíšenie a možnosti natáčať spomalené video, čo Apple nazýva ako SLOFIE.

Cena, verzie a dostupnosť.

iPhone 11 Pro bude štartovať na cenovke 999$ za základnú 64GB verziu. 256GB variant bude stáť 1149$ a najvyšší, 512GB model potom 1349$. Model 11 Pro Max bude štartovať na 1099$ za 64GB verziu. Za 256GB verziu zaplatíte 1249$ a za top verziu s 512GB úložiskom potom 1449$. Predobjednávky začnú 13. septembra. Predaj 20. septembra. Toto sú oficiálne slovenské ceny…


Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here