Jablková spoločnosť tento rok predstavila skutočne prepracovaný operačný systém, ktorý asi všetkých veľmi milo prekvapil. zaujímavou novinkou je ale istý druh cenzúry. Konkrétne Apple v poznámkach cenzuruje nevhodné slová.

Apple v poznámkach cenzuruje nevhodné slová. Je to novinka iOS 13

Relatívne zvláštna zmena prináša v operačnom systéme iOS 13 malé obmedzenie. Apple sa tu konkrétne v aplikácii poznámky rozhodlo urobiť jednu úpravu, ktorej význam celkom nechápeme. Pokiaľ ručne napíšete vulgárne alebo nevhodné slovo aplikácia ho automaticky bude ignorovať a vy ho neuvidíte. Firma jednoducho nastavila istý druh cenzúry na nadávky. Tento zaujímavý fakt si všimol používateľ Redditu “_l_e_X_”, ktorý ju poslal do sveta.

Nebude to ale cenzúra na všetky druhy nadávok. Tie ľahšie aplikácia toleruje (napríklad “zadok”). Pokiaľ však napíšete niečo tvrdšie, už sa vám to na displeji neobjaví. Najzaujímavejšie ale na tom je, že tu nejde o prvok nejakej rodičovskej ochrany a teda funkciu, ktorá by išla vypnúť alebo zapnúť. Podľa všetkého je pevne zakorenená v Notes a nebude s ňou možné robiť nič iné ako žiť. Ak teda niekto často píše vulgárne slová prstom, pravdepodobne bude musieť použiť aplikácie tretích strán, pretože v poznámkach to už nebude také ľahké.

Prečo to Apple urobilo?

Dôvod tejto zmeny nám nepríde celkom jasný. Čo tým Apple sleduje? Prečo je cenzúra len v aplikácii poznámky pri ručnom písaní? Prečo nie je všade alebo pri písaní textu na normálnej klávesnici? Takýto krok by samozrejme Apple zrejme poslal do hrobu (za predpokladu, že by nešiel deaktivovať).

Nikto by nechcel používať telefón, ktorý mu nedovolí napísať to, čo sám chce. Produkty majú slúžiť nám a nemajú rozhodovať o tom, čo máme a čo nemáme robiť. Navyše pokiaľ niekto môže nadávku napísať, pravdepodobne mu nevadí, pokiaľ ju bude aj čítať. Zmysel novinky teda trošku postrádame. Skúste nám v komentároch zanechať váš názor a odôvodnenie tejto nelogickej zmeny. Budeme vám vďační.

Apple v poznámkach cenzuruje nevhodné slová. Je to súčasť noviniek v iOS 13.
Apple v poznámkach cenzuruje nevhodné slová. Je to súčasť noviniek v iOS 13.
ZDROJcultofmac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here