Apple je v súčasnosti jedna z najväčších technologických spoločností na svete a keď už predáva milióny iPhonov, Macov či iPadov prakticky každý mesiac, prichádza čas na niečo ďalšie, niečo veľké, čo nám opäť bude mať za úlohu zmeniť životy a zjednodušiť cestovanie. Áno, hovoríme o projekte Apple Car alebo „oficiálne“ Apple Titan, ktorý spoločnosť prednedávnom celý reštartovala. Začalo sa hovoriť o tom, že sa firma viac zameria na autonomitu a pokusí sa zakúpiť nejakú automobilovú spoločnosť. Dnes sa začalo hovoriť o spoločnosti McLaren, áno čítaš správne, Apple možno kúpi legendárny McLaren!

McLaren

Pokiaľ nie si automobilový fanatik, prípadne sa do tohto odvetvia vôbec nevyznáš, asi by si mal vedieť, že táto Britská spoločnosť nevyrába žiadne vozidlá určené na rannú cestu s deťmi do školy a následne do práce. Ide o vrcholové superšporty. V 90-tych rokoch minulého storočia dokonca spoločnosť postavila stroj s názvom McLaren F1, ktorý dlhé roky držal titul najrýchlejšieho cestného vozidla sveta (držal ho až do roku 2005, kedy mu ho prevzalo Bugatti Veyron, to je už ale iný príbeh). Každopádne, ak sa nad tým zamyslíme, značka, ktorá vyrába vozidlá, ktoré sú určené na rýchlu jazdu a Apple, ktoré je zamerané na ekológiu a samočinné riadenie, to akosi nejde dokopy, nech sa to snažíme spojiť akokoľvek. Alebo ide?

- Reklama -

McLaren F1 - svetapple.sk

Skúsenosti

V dnešnom svete sa často nekupujú firmy len pre to, čo ponúkajú a čo dokážu vyrobiť, ale kupujú sa aj preto, čo majú patentované a akých ľudí zamestnávajú. Pre väčšie spoločnosti, akou je v tomto prípade Apple, je oveľa jednoduchšie kúpiť zabehnutú firmu ako investovať do vývoja nehorázne milióny dolárov a hľadať + zaškolovať nových inžinierov na odvetvia, ktoré doteraz nepotrebovali. Podľa Financial Times prebiehajú rokovania medzi spoločnosťou Apple a McLarenom potajomky už niekoľko mesiacov a Apple má vraj blízko k akvizícií celej spoločnosti alebo aspoň veľkej investície do nej.

Ak by Cupertinsky technologický gigant automobilku odkúpil, musel by zaplatiť zhruba 1,3 až 1,9 miliardy dolárov, čo ale v skutočnosti nie je pre Apple žiaden problém. Vďaka tejto cene by ale spoločnosť na druhú stranu získala obrovské množstvo skúsených inžinierov, zaujímavé materiály pre podvozky svojich budúcich vozidiel a samozrejme patenty napríklad aj z hybridných technológií, ktorých majú v McLarene nespočetne veľa. Pre Apple by to určite nemusela byť taká zlá kúpa, ako to môže na prvý pohľad vyzerať a hoci by nepostavilo hyperšport s jablkom na kapote aj obyčajné MPV, na ktorom nejakým spôsobom pracoval McLaren by určite stálo za to.

Len tak mimochodom, Apple sa rozhodlo staviť na samočinné riadenie a práve to má byť hlavná vychytávka budúceho vozidla. Čo sa týka tejto akvizície tak obe strany cez svojich hovorcov odmietali na otázky s touto témou odpovedať. Určite to teda nemusí byť náhoda a je dosť možné, že Apple naozaj potajomky pracuje na projekte svojho prvého vozidla, čo ty na to?

Mclaren - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.