Je to tu, všetci sme na to dlho čakali a teraz je to realitou. Apple sa rozhodlo vydať najnovšiu aktualizáciu operačného systému MacOS, ktorú nazývame ako High Sierra. Novinka je samozrejme zdarma pre všetky zariadenia Mac, ktoré podporuje. Pokiaľ si ešte neaktualizoval tak neváhaj. Novinka je vážne super!

MacOS High Sierra

Nový operačný systém prichádza so svojou asi najväčšou novinkou, ktorou je úplne nový súborový systém APFS, ktorý žiaľ nie je kompatibilný s Fusion diskami. Ďalšia novinka, ktorú aktualizácia prináša je napríklad kódovanie videa HEVC, ktorú ale napríklad zatiaľ nepodporuje ani taký Final Cut Pro. Ďalej to je kompresia HEIF pre obrázky, Meta 2 API, ktorá po novom podporuje aj strojové učenie. Pokračujeme podporou externých grafík, čo však bude dostupné až na budúci rok, no a nakoniec tvorbou AR obsahu, čo je momentálne jedna z najlepších vecí, akú Apple prinieslo do iOS 11!

- Reklama -

Ďalšie novinky

Medzi ďalšie novinky patrí napríklad vylepšené Safari, ktoré po novom dokáže blokovať automaticky spustené videá v prospech tvojho súkromia. Menšej zmeny sa dočkala aj aplikácia fotiek. Apple v novom operačnom systéme optimalizovalo aj ukladanie pošty, vo výsledku až o 35%. Maily nájdeš jednoduchším a rýchlejším spôsobom. Medzi ostatné aplikácie, ktoré prešli vylpšením či zmenou patrí napríklad FaceTime, Poznámky, Spotlight vyhľadávnie a tiež Siri, ktorá prichádza s príjemnejším hlasom ako v samotnom iOS kde vlastne vznikla. Je tu toho ešte množstvo iného čo určite oceníš.

Najnovší operačný systém je kompatibilný s:

Rok 2009 a novšie:
– iMac (Late 2009)
– MacBook (Late 2009)

Rok 2010 a novšie:
– MacBook Air (Late 2010)
– MacBook Pro (Mid 2010)
– Mac mini (Mid 2010)
– Mac Pro (Mid 2010)

Je veľmi príjemne vidieť aj toľko podporovaných zariadení. Najstaršie dnes majú až 8 rokov, čo teda určite nie je najmenej a to už vôbec nie v technologickom priemysle, kde ide vývoj každým dňom dopredu. Najnovší operačný systém je ale zostavený tak aby ho zvládali aj staršie počítače, no a hlavne aby s ním nemali používatelia problémy. Je vidno, že MacBook či iMac má podstatne väčšiu životnosť, respektíve životný cyklus u jedného majiteľa, ako napríklad iPhone či iPad. Počítač od Applu ti vydrží pokojne aj 5 rokov bez nutnosti výmeny. Pri iPhone nad ňou rozmýšľaš už po dvoch rokoch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.