Apple Watch môžu detekovať COVID-19

Dvojica nových štúdií, o ktorých informovala stanica CBS News vo svojich správach dokazuje, že inteligentné hodinky (ako Apple Watch) môžu pomôcť vo vyhľadávaní pozitívnych prípadov COVID-19 ešte pred objavením príznakov a testovaním.

Jedna štúdia pochádza z Mount Sinai v New Yorku a druhá zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii. Odborníci majú teraz nádej, že Apple Watch a ďalšie podobné príslušenstvo zohrá zásadnú úlohu v boji proti pandémii COVID-19 a zároveň ďalším prenosným chorobám.

- Reklama -

Výskum v Mount Sinai jednoznačne potvrdil, že Apple Watch sú schopné detegovať aj tie „najjemnejšie zmeny srdcového rytmu jednotlivca“ a to až 7 dní pred objavením symptómov, alebo použitím testu na COVID-19. Štúdia podrobne analyzovala variabilitu srdcového rytmu + časové zmeny medzi srdcovými rytmami a vzorka predstavovala 300 zdravotníkov, ktorí nosili Apple Watch od 29. apríla do 29. septembra 2020.

Druhý výskum zo Stanfordu zverejnil výsledky ešte v novembri 2020. Ten sa zameriaval na viacero inteligentných hodiniek od výrobcov Garmin, Fitbit a Apple. Pri tejto štúdii sa zistilo, že zariadenia zvládnu indikovať zmeny v pokojovom srdcovom rytme až deväť a pol dňa pred objavením symptómov (samozrejme to neplatí pre všetkých).

Odľahčenie testovania

Tento druh technológie môže vyriešiť nedostatky v testovacích stratégiách po celom svete. Aktuálnym problémom je, že nemôžete neustále testovať ľudí, zatiaľ čo Apple Watch vás sledujú prakticky nepretržite.

Ak sa u vás prejavia symptómy, budete o tom vedieť v dostatočnom predstihu formou notifikácie. Tento čas môžete využiť napríklad na izoláciu, aby ste nenakazili nikoho zo svojho okolia.

Na záver len dodáme, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejnilo minulý týždeň model, ktorý naznačuje, ako môžu Apple Watch a ďalšie podobné produkty pomáhať pri odhaľovaní asymptomistov. Brali by ste toto vylepšenie v hodinkách? Za nás sa jedná o super správu a zároveň veľkú šancu pre Apple, ktorou môže pomôcť nie len svojim predajom ale hlavne ľuďom.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.