Spoločnosť Apple zažíva obrovský problém. Predaje jej iPhonu podľa britskej BBC klesajú prakticky po celom svete, pričom celkové straty môžu dosiahnuť miliardy dolárov. Podľa zahraničného média dopyt po smartfóne s nahryznutým jablkom v logu klesol za prvé tri mesiace 2024 o šialených 10 %.

Vo výsledku Apple pocítil najväčší pokles tržieb za viac ako rok. Firma v mesiacoch január, február a marec 2024 predala produkty celkovo za 90,8 miliardy dolárov, čo je oproti rovnakému obdobiu v roku 2023 až o 4 % menej. V tom čase Apple dosiahol celkové tržby až na úrovni 94,8 miliardy dolárov.

Na druhej strane však Apple zvýšil hrubú maržu z minuloročných 44,3 % na aktuálnych 46,6 %, vďaka čomu sa pokles predajov nijako zásadne nepodpísal na celkovom zisku.

Zatiaľ čo v období Q1 2023 dosiahla firma celkový zisk na úrovni 24,1 miliardy amerických dolárov, o rok neskôr, počas Q1 2024 to bolo len o 2 % menej, presnejšie 23,6 miliardy dolárov. Spoločnosť Apple v tomto smere zachránili služby.

iPhone 15 môžete získať aktuálne za super cenu 

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: YouTube / The Tech Chap (snímka obrazovky)

Hoci to nie je úplne bežné, spoločnosť Apple ponúka svoje zariadenia aktuálne aj na slovenskom trhu v zaujímavých cenových zvýhodneniach.

Navyše aj predajcovia znížili ceny za najnovší iPhone 15 prakticky vo všetkých verziách, vďaka čomu dokážete v niektorých prípadoch ušetriť aj stovky eur. Do zátvorky sme dali cenu, za ktorú sa modely predávali v čase uvedenia na trh.

Ako môžete vidieť sami, hodnota jednotlivých modelov postupne klesá a aj vlajkové lode sa dnes dajú kúpiť za relatívne rozumné peniaze. Aktuálne sa blíži obdobie, kedy sa ich nákup azda najviac oplatí.

Prepad predajov spôsobil Covid aj situácia v Číne

iPhone 14 Pro čína
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Technologický gigant sa samozrejme ku poklesu tržieb už stihol vyjadriť. Firma uviedla, že hoci čísla na prvý pohľad nemusia vyzerať veľmi dobre, v skutočnosti sú mierne skreslené.

Konkrétne to malo spôsobiť prerušenie dodávok v súvislosti s Covidom, čo malo za následok nezvyčajne silný predaj počas začiatku roka 2023. Ako iste viete, v Číne boli koncom roka 2022 s týmto ochorením na niektorých miestach stále veľké problémy.

Firme navyše nepomáha ani aktuálna situácia na čínskom trhu, kde raketovo rastie značka Huawei. Práve tu Apple predal až o 8 % menej zariadení než vlani, no podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Apple Tima Cooka sa situácia čoskoro zmení. Na čínsky trh sa stále pozerá veľmi pozitívne. Pomôcť má aj iPhone 16.

Prečítajte si tiež  Extrémne podceňovaný iPhone kúpite v zľave za fantastickú cenu

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -