Vďaka spoločnosti IHS iSuppli vieme každoročne to, koľko Apple zaplatí za výrobu svojich produktov. Napríklad za taký iPhone zaplatí asi 200 $, no za produkt si pýta niekoľkonásobne viac. Dnes sa spoločnosť IHS iSuppli zamerala na hodinky Apple Watch, ktorých štartovacia cena je 349 $. Základný náramok k ním stojí 49 $ avšak v skutočnosti je jeho výrobná hodnota neuveriteľne nízka!

Výroba remienku len 2 $

IHS iSuppli sa zamerali predovšetkým na základný gumený „športový“ náramok, ktorý Apple štandardne dodáva ku všetkým hodinkám. Tento náramok sa však dá zakúpiť aj samostatne. Apple si zaň pýta 49 $, čo samozrejme nie je vôbec prekvapivá čiastka.

Avšak podľa odhadov je jeho výrobná cena asi 25x nižšia. Apple má tým pádom takmer neuveriteľnú maržu na produkt, ktorý vyrobí za 2 $ a predá ho za 49 $. Do tejto ceny samozrejme nie je zarátaný vývoj remienka a ani testovanie prototypov, avšak nemyslíme si, že by potom bola čiastka výrazne vyššia ako výrobná cena.

Výrobná hodnota Apple Watch Sport vo verzii s 38 mm displejom je potom približne 84 $, čo je pri predajnej cene 349 $ takmer veľmi málo. Tu však už vývoj určite zasiahol aj podstatnejšie do výrobných nákladov vzhľadom na to, že hodinky sa podľa informácií, ktoré sa doposiaľ podarilo zistiť vyvíjali až 4 roky! Uvidíme teda, aká je výrobná cena aj na ďalšie náramky avšak v prípade najlacnejšieho je zisk minimálne 45 $.

Prečítajte si tiež  Švajčiari sa inšpirovali Apple Watch a takto to dopadlo!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.