Hoci je predovšetkým spoločnosť Apple tou, ktorej platia mastné pokuty za porušenia rôznych patentov od konkurenčných spoločnosti, niekedy spravia aj v Cupertine prešľap, ktorý môže vyjsť nakoniec veľmi draho. Jedným z nich je aj tento daňový „únik“, ktorý sa spoločnosti podaril alebo lepšie povedané, nepodaril v Taliansku!

347 miliónov za daň!

Spoločnosť Apple bola tento rok obvinená za to, že v Taliansku robí nekalé obchody s daňami. Lepšie povedané, Spoločnosť nezaplatila daň z príjmu vo výške 1,3 miliardy dolárov. Talianský daňový úrad si ale túto nemalú sumičku okamžite všimol a pohotovo reagoval. Od Apple pýta 347 miliónov amerických dolárov, no a Apple nenamieta. Spoločnosť Apple si chcela ušetriť daň takým spôsobom, že presunula svoje zisky pomocou dcérskych spoločnosti do Írska, kde platí dohodnutú daň len 2,5% (oproti klasickej dani 12,5%. To sa ale zjavne nepodarilo, a poriadne za to zaplatí.

Hoci tento trik zo strany Apple vyzerá ako poriadny podvod, v skutočnosti to tak nie je, pretože všetky transakcie prebiehajú v Európe podľa platných zákonov. Pokiaľ by sa ale Európska únia rozhodla nechať spoločnosti Apple zaplatiť dane v plnom svojom rozsahu za posledných 10 rokov, spoločnosť by prišla o 2,5 miliardy dolárov čo naozaj nie je málo ani na takého giganta! Tiež sa tu objavuje otázka, že pokiaľ Apple dodržiava zákony tak ako má, nemôže byť chyba aj na strane í+rskej vlády? To momentálne nie je jasné a vec sa prešetruje. Tim Cook sa ale vyjadril, že spoločnosť Apple bude platiť svoje dlhy a každému zaplatí do posledného centa to, čo mu dlží, tak sme teda zvedaví!

zdroj: 9to5mac.com

Prečítajte si tiež  Apple vás naučí, ako si prispôsobiť kontaktný plagát v iOS 17
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here