Spoločnosť BMW vyrába už dlhé roky automobily, ktoré patria medzi tie najlepšie, ktoré si človek môže kúpiť. Nájdeme v nich úplne všetko, či už ide o menšie alebo väčšie vozidlá, terénne alebo limuzíny. Sortiment je obrovský a to sa netýka len samotného výberu auta ale aj výberu výbavy. K dispozícií je nespočetné množstvo príplatkov od A-Z, ktoré však doteraz neobsahovalo jednu dôležitú funkciu – Apple CarPlay. To by sa ale malo tento rok zmeniť.

BMW a technológie

Pokiaľ je človek čo i len trošku zvedavý a náhodou sa zatúla do cenníku, prípadne konfigurátora vozidiel BMW na hlavných stránkach, okamžite zistí, že vlastniť takéto autíčko veru nie je vôbec lacná záležitosť. Na druhú stranu ale neprináša len prestíž a povestnú radosť z jazdy presne tak, ako uvádzajú marketingové príručky. Prináša aj nespočetné množstvo technológií, výbavy a bezpečnosti. Takých, ktoré bežné auto ponúknuť nedokáže.

Ako sme sa už ale počas života naučili, nič nie je dokonalé. Hoci si človek môže priplatiť napríklad za obrovský navigačný systém Professional, ktorý vo vozidlách presahuje cenovku 2000€, nenájde tu nič, čo by nenašiel už pomerne dlho napríklad v Mercedese. Navigácia tu síce je, dokonca aj harddisk, na ktorý si človek môže nahrať prípadné súbory (či už hudobné alebo napríklad video), každopádne tu chýba dôležitý CarPlay. Ten sa teraz objavuje v autách asi rovnako rýchlo ako prvé huby po daždi a ľudia ho začínajú milovať.

CarPlay konešne aj v „bavoráku“

Carplay je špeciálny operačný systém, ktorý má každý, kto má vo vrecku iPhone a v aute navigáciu, ktorá ho podporuje. Je dobrý nie len z dôvodu toho, čo všetko môže zákazníkovi ponúknuť, ale aj preto, aký je šikovný, prehľadný a jednoduchý. Práve vďaka nemu si môžeš púšťať hudbu zo svojho iPhonu bez jediného problému. Práve vďaka nemu máš vstavané mapy priamo od Applu vo svojom vozidle a práve vďaka nemu môžeš napríklad telefonovať so svojou priateľkou, čo na večeru, aj keď nedržíš žiaden telefón v ruke.

BMW - svetapple.sk

Je síce pravda, že toto všetko dokážu vozidlá BMW aj bez toho, aby si nejaký CarPlay mal (stačí mať Bluetooth). Predsalen je však lepšie, keď má človek v aute „domáce“ prostredie prebraté z Applu. Je to také príjemnejšie. Už, už sa zdalo, že sa BMW šance pridať systém do svoje dobrovoľne vzdá. Ako sa však ukazuje, nie je to celkom pravda. CarPlay naozaj príde a medzi prvými vozidlami by mali byť vrcholové verzie BMW X5M a jeho podľa mnohých krajší bratček, BMW X6M. Vzhľadom na to, že sa systém dostane sem a fungujú tu rovnaké „navigácie“ ako v klasických modeloch X, je viac ako pravdepodobné, že už je len otázkou času, kým ho uvidíme aj v normálnej X5-ke.

Prečítajte si tiež  BMW i3 ako základ pre automobil od Apple?

Systém sa ale začína objavovať aj v 2-jkovej rade, vo verzii coupe aj cabrio. O verziách Active/Grand Tourer zatiaľ nemáme informácie. Uvidíme, ako to bude pokračovať aj naďalej. Predpokladáme, že CarPlay bude možné dokonca aj dokúpiť do vozidiel, ktoré už reálne jazdia. Cena v príplatkovej výbave je zhruba $300, čo nie je najmenej, ale ako to už pri BMW chodí, platí sa tu naozaj za všetko. Preto je to celkom normálne. Sme zvedaví, ako to bude vyzerať a akonáhle bude dostupný, pôjdeme ho určite vyskúšať!

X6M - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.