Spoločnosť Meta zverejnila oficiálny blogový príspevok, v ktorom ľudí informuje o svojom poslednom náleze. Bezpečnostní výskumníci dokázali detegovať viac ako 400 škodlivých apiek pre Android a iOS, ktoré sa nachádzali v internetových obchodoch App Store a Google Play.

Aplikácie boli podľa Mety navrhnuté tak, aby kradli prihlasovacie údaje ku Facebooku a následne kompromitovali účty používateľov. Všetok softvér bol veľmi dobre maskovaný a tak dokázal preniknúť aj cez prísne kontrolné procesy spoločností Apple a Google.

Aplikácie sa najčastejšie skrývali za rôzne editory fotiek, hry, VPN služby, obchodné aplikácie či ďalšie užitočné nástroje. Meta ich už stihla nahlásiť a firmy ich postupne zo svojich obchodov sťahujú.

škodlivé aplikácie
Zdroj: Meta

Aj tak, ale existuje riziko, že si si ich do svojho zariadenia nevedomky nainštaloval aj ty. Meta tiež sľúbila, že poškodeným používateľom pomôže zabezpečiť účty.

Ako tento podvod funguje? Je to vlastne jednoduché 

Keď si používateľ nainštaluje škodlivú aplikáciu, ktorá má poväčšine dobré, ale falošné recenzie, môže ho požiadať, aby sa do nej prihlásil cez Facebook. Ide o štandardný postup, na ktorý si asi zvyknutý.

Akonáhle však do apky zadáš svoje prihlasovacie meno a heslo, skrytý malvér ho okamžite ukradne a útočníci môžu získať prístup ku tvojmu účtu.

Celé je to veľmi rýchle a hlavne nebezpečné, nakoľko hackeri dokážu zdieľať statusy, písať správy priateľom alebo pristupovať ku súkromným informáciám bez tvojho vedomia.

Ako sa nenechať oklamať 

iPhone hackerský útok
Zdroj: Unsplash / Sebastiaan Stam / David Grandmougin

Samotný zoznam apiek je veľmi dlhý a nájdeš ho na konci blogového príspevku spoločnosti Meta. Ak sa však chceš pred podobným nebezpečenstvom účinne brániť, spoločnosť stojaca za Facebookom zverejnila tri šikovné rady, ktoré ti s tým pomôžu.

1. Vyžadovanie poverení sociálnych médií na používanie aplikácie: Je aplikácia nepoužiteľná, ak neposkytneš svoje údaje na Facebooku? Buď podozrievavý voči aplikácii na úpravu fotografií, ktorá vyžaduje vaše prihlasovacie meno a heslo na Facebooku predtým, ako ti umožní používanie.

2. Povesť aplikácie: Je aplikácia dôveryhodná? Pozri sa na počet jej stiahnutí, hodnotenia a recenzie vrátane negatívnych.

3. Sľubované funkcie: Poskytuje aplikácia funkcie, ktoré uvádza, a to pred prihlásením alebo po prihlásení?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Recenzia: Touchgrind Skate 2

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here