Apple je dnes najhodnotnejšia technologická spoločnosť na svete, čo jej otvára nové možnosti pri expandovaní so svojimi produktami a službami. Jednou z nich, na ktorej pracuje už od roku 2019 je aj streamovacia platforma Appple TV. Okrem exkluzívnych filmov a seriálov by sme si tu už čoskoro mohli pozrieť aj Formulu 1.

Ak sa teraz pýtate, ako je to možné, s odpoveďou prichádza Business F1 magazine, pričom na tému upozornil portál 9to5mac. Podľa najnovšej správy sa spoločnosť Apple pozerá na F1, ako na svoju ďalšiu veľkú investíciu v oblasti športu. Firma vraj v súčasnosti zvažuje ponuku v hodnote približne 2 miliárd dolárov ročne na to, aby sa stala výhradným držiteľom streamovacích práv na Formulu 1.

Zahraničné média zdôrazňujú, že nejde o úplne výhodnú ponuku pre obe strany, pretože hodnota investície je zhruba dvojnásobná v porovnaní s tým, koľko za Formulu 1 v súčasnosti platia televízie za globálne vysielacie práva.

Koľko môže stáť F1 na platforme Apple TV? 

Časopis zdôrazňuje, že záujem o F1 z pohľadu spoločnosti Apple vzrástol potom, čo firma zaznamenala veľký úspech s MLS Season Pass. Možnosť sledovať Formulu 1 by tak bola k dispozícii v aplikácii Apple TV+, ako samostatné predplatné.

Len pre doplnenie, MLS Season Pass stojí na Slovensku v rámci jedného mesiaca 14,99 € a v rámci celej sezóny 29,99 €. Za F1 by sme teda možno platili podobnú čiastku.

Ešte máme čas

Dôležité je však poznamenať, že aj keby sa spoločnosť Apple s Formulou 1 dohodla, exkluzívne práva na vysielanie by nezískal okamžite, nakoľko by ich obmedzovali existujúce exkluzívne zmluvy s rôznymi vysielateľmi po celom svete.

Podľa Business F1 magazine by spoločnosť Apple pristúpila na dohodu za predpokladu, že by práva zahŕňali čoraz viac území na trhoch, kde budú postupne dostupné. Len pre predstavu, v USA drží v súčasnosti práva na F1 televízna sieť ESPN a bude ich držať až do roku 2025. Až potom by sa mohlo začať pracovať na dohode medzi Apple a F1.

Dôležité je sa však zmieniť, že ide o hudbu pomerne ďalekej budúcnosti. Technologický gigant vraj plánuje uzatvoriť sedemročnú zmluvu, pričom globálne práva by mohli byť dostupné približne o päť rokov. Súčasné mediálne dohody na F1 po celom svete majú vypršať približne v roku 2029, alebo skôr.

Uvidíme teda, ako to celé dopadne. V kuloároch sa tiež šepká, že spoločnosť Apple zvažuje aj iné dohody s rôznymi športovými ligami, medzi ktorými nechýba napríklad NBA, Premier League, NFL Sunday Ticket atď.

Prečítajte si tiež  Hodnota spoločnosti Apple rastie raketovým spôsobom.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.