Chrome je 10x náročnejší na RAM než Safari

Morten Just zverejnil na svojom blogu zaujímavý príspevok, ktorý porovnáva spotrebu operačnej pamäte pri prehliadači Chrome a pri prehliadači Safari. Podľa výsledkov je softvér od Googlu až 10-násobne náročnejší, než ten od Applu.

Celé meranie prebehlo na MacBooku Pro 16″ (2019) s 32GB RAM a najnovšej verzií macOS Big Sur. V prvom kole testovania, kedy bolo simulované otváranie Twitteru, krátke scrollovanie a následne otvorenie Gmailu + vytvorenie správy sa ukázalo, že Chrome potreboval cca 1GB RAM. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby Safari neskončilo na hodnote cca 80MB! To bol však iba začiatok.

Test pokračoval otvorením 54 kariet, kde Google Chrome spotreboval 24x viac RAM, než Safari. Ani v jednom z prehliadačov sa nenachádzali rozšírenia a celé porovnanie prebehlo za úplne rovnakých podmienok. Vo výsledku to teda vyzeralo tak, že Chrome ukrojil až 290MB na otvorenú kartu (spolu cca 15,7GB), zatiaľ čo Safari len 12MB na otvorenú kartu (spolu cca 648MB).

Za týmito negatívnymi číslami stojí podľa vývojára snaha udržať každú kartu rýchlu a pohotovú, nech na ňu kliknete za akýchkoľvek okolností. O prehliadači Google Chrome je vo všeobecnosti známe, že je na operačnú pamäť mimoriadne náročný. Morten tiež prezentoval vlastný prehliadač Flotato, ktorý bol schopný použiť o cca 10% menej RAM, než Safari.

Na záver sa hodí doplniť tvrdenia od Applu, v ktorých sa uvádza, že Safari je v systéme macOS Big Sur v priemere až o 50% rýchlejšie (pri načítaní často navštevovaných stránok), než prehliadač Chrome. Okrem toho ponúka aj dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie, čo priamo súvisí s menšími nárokmi na operačnú pamäť RAM.

Napíšte nám do komentára, ktorý z prehliadačov preferujete vy. Je to Safari, Chrome, Opera, Mozila alebo niečo iné?

Prečítajte si tiež  Apple po dvoch mesiacoch konečne opravilo chybu na svojom dvojtisícovom monitore Studio Display
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.