Slovenská vláda v stredu schválila kontroverzný zákon, ktorého cieľom je zmeniť Rozhlas a televíziu Slovenska „RTVS“ na Slovenskú televíziu a rozhlas „STVR“. Tento návrh podalo ministerstvo kultúry a pomerne zásadne ním ovplyvní fungovanie celej verejnoprávnej inštitúcie.

Jednou z hlavných zmien je napríklad to, že riaditeľa STVR bude po novom voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj príde o svoju funkciu v deň, keď nadobudne účinnosť nový zákon o STVR. Platí to aj pre päťčlennú radu RTVS. Zamestnanci sa však proti tomuto zákonu rozhodli bojovať.

Hlavným dôvodom je fakt, že vyššie uvedeným zákonom môže RTVS stratiť svoju nezávislosť verejnoprávneho vysielateľa, pričom existujú obavy, že sa bude zasahovať aj do spravodajstva. Presne to je dôvod, pre ktorý sa pracovníci a spolupracovníci inštitúcie rozhodli vyjadriť tichým protestom.

Čierny deň RTVS

Čierny deň RTVS
Zdroj: Facebook / Za Slobodné média

Na Facebookovej stránke „Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť“ sa objavil príspevok, ktorý hovorí o tom, že dnes je čierny deň RTVS. Na stránke sa uvádza, že politický motivovaný návrh zákona pochováva nezávislosť inštitúcie RTVS.

Čierna farba má vyjadrovať smútok zamestnankýň, zamestnancov a externých spolupracovníkov nad touto skutočnosťou, no zároveň dáva predkladateľom zákona na vedomie, že ich snahu pochovať nezávislú inštitúciu pozorne a so znepokojením sledujú. Ako môžete vidieť, práve títo ľudia prišli do práce v čiernom oblečení. 

Do tejto iniciatívy sa navyše môžete zapojiť aj vy. Stačí keď sa oblečiete do čiernej, odfotíte sa a svoju fotografiu zazdieľate na sociálnych sieťach s hashtagom: #stojimpriRTVS #ciernydenRTVS.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple pripravuje nový a lacný HomePod. Príde už tento rok. Zmysel môže dávať aj na Slovensku.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.