Apple má v Číne so svojimi novými hodinkami Apple Watch obrovské problémy. Nie, že by nefungovali správne avšak samotná vláda nechce aby to tak bola. Po tom, ako jablková spoločnosť opravila problémové pripojenie k LTE, ktoré trápilo niektoré Apple Watch po celom svete to vyzerá na ďalší problém nemalého charakteru. Práve na trhu, ktorý je pre Apple extrémne cenný!

Čína

Najnovší problém, ktorý postihol spoločnosť Apple sa týka krajiny, kde je veľmi ťažké predpovedať, ako to celé vlastne dopadne. Čína je obrovský trh, na ktorý Apple začalo vo veľkom expandovať približne v období, kedy sa začal predávať iPhone 6 a iPhone 6 Plus (spolu s ním bola predstavená aj prvá generácia hodiniek Apple Watch). Ako to ale vyzerá, tretia generácia Číňanom nie celkom vyhovuje, respektíve vláde nie. Len pár dní po tom, ako tu Apple veľkolepo začalo ponúkať nové produkty s funkciou LTE a novými eSIM kartami, Čína podporu ukončila. Každý jeden Číňan, ktorý si teda zakúpil celkom nové inteligentné hodinky Apple Watch Series 3 + LTE si momentálne ich najväčšiu vymoženosť užívať nemôže.

Čína totižto rada kontroluje svojich používateľov a nie je veľmi nadšená z toho, že by tu mala fungovať súkromná komunikácia, ktorú práve LTE na hodinkách Apple Watch Series 3 umožňuje. Všetko je to vlastne spôsobené tým, že táto krajina vlastní aj všetkých miestnych operátorov, no a tí prišli na to, že sledovanie nových hodiniek je prakticky nemožné a je len veľmi ťažké zistiť, kto ich vlastne používa. V tomto prípade dáva teda vláda hodinkám radšej červenú a užívatelia majú smolu. V Číne sú veľmi prísne zákony, čo sa spotrebnej elektroniky týka. Podľa jedného z nich napríklad používatelia musia smarfóny registrovať priamo na svoje meno. To je aj kameň úrazu nových Apple Watch.

eSIM totižto umožňuje isté „rozdvojenie“ čísla. Akonáhle ti niekto zavolá, môžeš na to použiť či už Apple Watch alebo iPhone avšak vždy len jedno zariadenie. Hovor príde ale na obe z nich. Znamená to teda, že iPhone teoreticky môže používať niekto úplne iný ako hodinky. To by mohlo byť podľa Číňanov zneužité a presne preto to musí byť v krajine zakázané. Zatiaľ nie je celkom jasné, ako to celé dopadne. Vieme však to, že ľuďom ako aj samotnému Applu sa táto situácia veľmi nepáči a už kontaktovali ministerstvo priemyslu a informačných technológií v krajine, aby sa k celej tejto nepríjemnej záležitosti vyjadrilo.

Prečítajte si tiež  Hlavný konkurent App Store, Google Play má obrovský problém. Dáta od 1,5 milióna používateľov posielali tieto apky do Číny

Je ale ťažké v tomto prípade očakávať, čo sa vlastne sane. Je možné, že Čína nakoniec ustúpi a Apple urobí také kroky (pre zariadenia predávané v tejto krajine), ktoré budú vyhovovať obom stranám. Oveľa pravdepodobnejšie sa ale zdá byť to, že Čína skrátka zakáže hodinky pre to, aby mala lepšie informácie o každom svojom občanovi a tým to pre ňu začína aj končí. Uvidíme, prípadom sa ešte určite budeme zaoberať!

Čína - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.