Spoločnosť Apple dnes podala žiadosť na federálny súd, ktorá sa týka sledovania dvoch bývalých zamestnancov. Obaja boli obvinení z krádeže obchodného tajomstva a tým pádom existujú pádne dôvody, že by sa mohli pokúsiť utiecť do Číny.

Ukradli obchodné tajomstvo

Konkrétne sa jedna o Xiaolanga Zhanga a Jizhonga Chena. Prvý z dvojice bol po prvý krát obvinený ešte v roku 2018. Snažil sa pri tom ukradnúť informácie, ktoré sa týkali autonómneho auta, na ktorom jablková spoločnosť pracuje. Predtým pracoval vo firme ako počítačový inžinier, navrhoval a testoval dosky plné plošných spojov, ktoré boli určené pre analýzu dát zo senzorov z autonómnych vozidiel.

Aj vďaka tomu sa dostal prístup k pomerne širokým bezpečnostným a dôverným interným databázam. Zhang ale urobil krok, kvôli ktorému na seba strhol výraznú pozornosť. V spoločnosti Apple sa náhle rozhodol skončiť aby prešiel do firmy XMotors.

Práve toto sa zdalo vedeniu podozrivé a tak začala svojho bývalého zamestnanca vyšetrovať. Urobila dobre… Zhang ukradol konkrétne informácie o prototypoch, požiadavky na napájanie, batériové systémy a mnoho ďalšieho. Polícia ho dostala ešte v júli minulého roka na letisku, kedy sa pokúšal utiecť do Číny.

iCar - svetapple.sk

Jeho kolega Jizhong Chen bol obvinený za niečo úplne iné. Počas svojej práce fotografoval to, čo bolo prísne zakázané. Aj túto osobu sa teda Apple rozhodlo vyšetriť. Zistilo sa, že Chenov počítač bol plný súborov k projektu Apple Car ako napríklad rôznych príručiek, schém, fotografii, diagramov a podobne. Zdroje hovoria, že sa bavíme o tisícoch súborov. To by veru nebol malý únik…

Obaja boli elektronicky sledovaní

Správa od Macrumors hovorí o tom, že obe tieto osoby boli sledované elektronickým zariadením po tom ako ich prepustili na kauciu. Momentálne sa však má začať súdne konanie a tak kompetentní rozhodli sledovanie ukončiť. Advokát tvrdí, že obe osoby chcú odletieť do Číny aby navštívili svoje rodiny. Nechcú sa vraj vyhnúť trestnému stíhaniu.

Obaja by mali ma silné väzby na Spojené štáty. Podľa správy týmto dvom bývalým zamestnancom spoločnosti Apple hrozí v prípade až niekoľkoročné odňatie slobody a k tomu aj vysoká finančná pokuta. Netreba sa teda čudovať tomu, že Apple má pádne dôvody na to aby ich sledoval. Hold, vynášať firemné tajomstvá jednej z najväčších spoločností na svete sa veľmi neopláca…

Apple Eve Sports Car - bodaj by to bola realita - svetapple.sk
Apple chce sledovať bývalých čínskych zamestnancov obvinených z krádeže obchodného tajomstva. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.