Hovorí sa, že čokoľvek spoločnosť Apple predstaví, po uvedení na trh sa spustí nákupné šialenstvo, pričom cena v rozhodovaní zákazníkov nehrá skoro žiadnu rolu. Je to ale pravda? V niektorých častiach sveta evidentne nie. V Čine je záujem o iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max po obnovení výroby taký nízky, že ho výrobca musel začať ponúkať v zľave. Téme sa venoval portál Macrumors.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Zahraničné médium informuje, že spoločnosť Apple znížila ceny „Pro“ modelov v Číne a jej cieľom je týmto spôsobom kompenzovať nízky záujem zo strany zákazníkov. A ak ste si mysleli, že zníženie je len na úrovni niekoľkých desiatok eur, ste na omyle.

Apple zlacňuje jednotlivé modely až o 800 juanov a teda necelých 110 €, čo sa zhruba vyrovnáva najnižším maloobchodným ponukám na Slovensku. Tu však zľavy neponúka priamo spoločnosť Apple alebo autorizovaní predajcovia, ale iba obchodníci. Len pre predstavu, menší 6,1″ iPhone 14 Pro kúpite na Slovensku od 1 173 € a ak máte naopak záujem o väčší model so 6,7″ displejom, iPhone 14 Pro Max štartuje v našej krajine na hranici 1 318 €.

Apple ohlásilo prepad tržieb až o päť percent 

iPhone 14 Plus, o ktorý je nízky záujem a smutný Tim Cook
Zdroj: AppleInsider / Hardwarezone (úprava redakcie)

Samotné zľavy v Číne sa podľa portálu Macrumors viažu ku koncu lunárneho Nového roka, kedy obchodníci očakávajú zvýšený nápor zákazníkov, ktorý súvisí s otváraním škôl (po prázdninách).

Podľa prvotných ohlasov zníženie cien pomohlo, pretože niektoré verzie iPhonov 14 Pro sa v priebehu pár hodín stihli vypredať a Apple ich muselo doplniť do skladov. Netreba pritom zabúdať, že firma sa v súvislosti s predajom nového iPhonu dlhodobo topí v problémoch, ktoré odštartovali minulý rok pri komplikáciách s výrobou.

Spoločnosť dokonca ohlásila päť percentný pokles tržieb za posledný štvrťrok 2022, pričom však Tim Cook dodal, že ak by výroba bežala na plné obrátky, pravdepodobne by padol rekord.

Loopi Banner
Reklama

Teraz sa však technologický gigant musí snažiť zaujať zákazníkov so svojim stále novým iPhonom 14 Pro / 14 Pro Max, aby si predvianočnú stratu aspoň trochu vyrovnal. Jedným zo spôsobov je práve znižovanie cien, ktoré môžeme v blízkej budúcnosti ešte výraznejšie pocítiť aj na Slovensku.

Predaje smartfónov v Číne klesli najviac od roku 2013

Tim Cook kýva čínskej vlajke
Zdroj: Jae C. Hong, Associated Press (úprava redakcie)

Na záver ešte stojí za to spomenúť, že v Číne sa v roku 2022 predalo „len“ približne 287 miliónov nových smartfónov, čo predstavuje medziročný pokles až o 14 %. Podľa zahraničných médií bol takýto nízky záujem o mobilné zariadenia zaznamenaný naposledy v roku 2013, keď predaje klesli pod úroveň 300 miliónov kusov.

Prečítajte si tiež  GTA 6 bude najdrahšia hra histórie. Má extrémne vysoký rozpočet

Na druhej strane, práve v Číne sa skoro všetky smartfóny vyrábajú a keďže mali továrne problémy s nakazenými na COVID-19, nedokázali bežať naplno. Inými slovami, hoci záujem klesal, ak by šlo všetko podľa plánov a situáciu neskomplikoval COVID-19, prepad by možno nebol až taký drastický.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Uvidíme, ako sa bude spoločnosť Apple (ale aj dalším firmám) dariť v nasledujúcom období. Nechajme sa prekvapiť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -