Čítanie sa v dobe, kedy sú všetky informácie voľne dostupné na internete, stáva čoraz menej populárnym zdrojom informácii. Napriek tomu sa v knihách skrývajú informácie, ktoré obsahujú naozaj veľké bohatstvo.

Knihy, ktoré ovplyvnili Jobsa

To vedel aj sám zakladateľ spoločnosti Apple, Steve Jobs. Ten sa počas celého života zaoberal čítaním o ľudských vlastnostiach a práve tie pomohli dať produktom z dielne spoločnosti Apple dotyk ľudskosti.

Apple nikdy nebolo len technologická spoločnosť. Apple bolo vždy spoločnosťou, ktorej zariadenia predstavovali Jobsov perfekcionizmus, lásku k detailom, minimalizmu a umeniu. Sám Jobs povedal, že ,,Apple bolo schopné vytvoriť vyspelé výrobky nie len z technologického hľadiska, ale taktiež intuitívne, ľahko použiteľné, ktorých používanie je zábavou“. Prinášame vám zoznam niekoľkých kníh, ktoré ovplyvnili samotného Steva.

Kral Lear_13:preb

Kráľ Lear (William Shakespeare)

Jobs sa čítaniu začal aktívne venovať počas posledných dvoch rokov na strednej. ,,Začal som čítať aj inú literatúru ako len o vede a technike. Shakespeara, Plata. Miloval som Kráľa Lear“ – povedal Steve Isaacsonovi vo svojej biografií. Kráľ Lear je tragédia, ktoré rozpráva príbeh kráľa, ktorý prepadne šialenstvu potom, ako rozdelí dedičstvo medzi svoje tri dcéry na základe ich lichôtok, čo má pre nich tragické následky. Toto dielo sa považuje za jeden z vrcholov Shakespearovej tvorby.

Moby Dick (Herman Melville)

Ďalší príbeh, ktorý zmenil Jobsove výhľady už počas dospievania je americký román Moby Dick od Hermana Melvilla. Isaacon ukázal v Jobsovej biografií spojenie medzi kapitánom Achábom, jedným z najsvojskejších charakterov v literatúre a Stevom Jobsom. Achab sa podobne ako Steve učil na základe svojich priamych skúsenosti. Moby Dick, v slovenčine román známy aj ako Biela veľryba, zaznamenáva dobrodužnú cestu námorníka Izmael, ktorý neskôr zistí, že jediným cieľom cesty kapitána Ahaba je nájsť Moby Dick.

Buď tu a teraz (Ram Dass)

Neskôr, v roku 1972, začal Jobs študovať na Reed College, jednej z prestížnych škôl v Portlande. Vtedy začal užívať LSD a taktiež sa zaujímať o knihy o spiritualite a duchovne. Buď tu a teraz, v origináli Be Here Now, je kniha, ktorá vznikla začiatkom 60-tych rokov minulého storočia a poznamenala hneď niekoľko generácií. Predstavuje tri stupne cesty, ktorou si prešiel sám autor. ,,Bolo to hlboké, poznamenalo to mňa a mnoho mojich priateľov“ – povedal Jobs.

Mucusless Diet Healing System (Arnold Ehret)

Jobs bol vitarián a taktiež veril, že vďaka tomu, že sa živí len surovou stravou nepotrebuje ani sprchu. Jeho záujem o diétu vzrástol ešte viac po prečítaní tejto knihy. Jobs sa stal „nutričným extrémistom“, ktorý dokázal celé týždne žiť len na mrkve až do takej miery, že jeho pokožka začala meniť farbu. Aston Kutchen kvôli úlohe Steva Jobsa taktiež vyskúšal čisto ovocnú diétu a skončil v nemocnici.

Prečítajte si tiež  3 najlepšie "fejky" iPhonu 6 na svete!

 Shunryu_Suzuki_by_Robert_Boni

Zen Mind, Beginner’s Mind (Shunryu Suzuki)

Po Jobsovom návrate z Indie vzrástol jeho záujem o meditáciu. To aj vďaka tomu, že záujem o Zen budhizmus začal v Kalifonii prekvitať v roku 1970. Jobs začal navštevovať kurzy vedené práve autorom tejto knihy, Shunryu Suzuki. Steve bol podľa Daniela Kottkeho, jeho najlepšieho priateľa v tejto dobe „vážny, domýšľavý a jednoducho neznesiteľný“. Zen mal od toho času hlboký vplyv v živote Jobsa.

The Innovator’s Dilemma  (Clayton M. Christensen)

Apple sám narúšal svoje zvyky. Napríklad iPhone mal veľa funkcií, ktorými Apple spravil svoj kultový iPod zastaralým. Jobs však bol schopný vidieť, že tento „kanibalizmus“ bol súčasťou rastu a vývoja a to aj vďaka tejto knihe. Kniha „Dilema inovátorov“ hovorí o tom ako firmy ničí ich vlastný úspech, pretože sú pripútané k vlastným produktom, musia kráčať ďalej a nezostávať pozadu.

Zdroj: Inc.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -