Čo je to Apple ProRAW

Ak patríte medzi fanúšikov fotografie, pravdepodobne vám netreba predstavovať výrazy ako JPEG alebo HEIC. V prvom prípade sa jedná o štandardný formát, s ktorým sa stretnete pri smartfónoch, kamerách, fotoaparátoch a ďalších zariadeniach a v druhom prípade hovoríme o špeciálnom formáte, ktorý využíva napríklad iPhone – aby znížil veľkosť zachytených záberov.

Drvivá väčšina bežných spotrebiteľov nepotrebuje žiaden iný formát na prácu s fotografiami. Existuje tu ale malé percento profesionálov, ktorí preferujú takzvaný „bezstratový“ RAW – formát obsahujúcu všetky nespracované dáta.

Používatelia iPhonov s ním mali doposiaľ problém, nakoľko ho nepodporovala defaultná aplikácia a tak museli siahnuť po riešeniach od vývojárov tretích strán.

V roku 2020 sa ale našťastie všetko zmenilo a technologický gigant priniesol vlastné riešenie s názvom Apple ProRAW (spájajúce informácie štandardného formátu RAW so spracovaním obrazu na iPhone), ktoré je dostupné pre iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max od príchodu iOS 14.3.

Čo je to Apple ProRAW

Ak by sme ho porovnali so štandardným JPEGom, rýchlo by sme zistili, že prináša neporovnateľne viac možností v rámci dodatočnej editácie záberov.

Tu je nutné ale podotknúť, že sa to hodí iba v prípade, keď s editáciou dopredu počítate a viete pracovať. Ako uvádza Filip Brož z portálu ilumio, takáto situácia nastáva predovšetkým za zhoršených svetelných podmienok alebo nočného režimu, kedy ste schopní vytiahnuť zo záberu oveľa viac detailov než obvykle bez extrémneho šumu.

Za normálnych okolností by ste ale formát Apple ProRAW používať nemali. Ak sa teraz pýtate prečo?, odpoveď je jednoduchá. Bežný záber vo formáte HEIC má veľkosť približne 1-2MB, vo formáte JPEG približne 2-4MB a vo formáte Apple ProRAW až 20-40MB – rýchlo by ste teda zaplnili úložisko.

Ako zapnúť Apple ProRAW?

Čo je to Apple ProRAW

Na začiatku opakovane uvedieme, že Apple ProRAW je dostupný len pre iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, pričom základný iPhone 12 mini a ani iPhone 12 ho nepodporuje. Užívať si ho môžete na všetkých štyroch šošovkách vrátane tej prednej, a aktiváciu vykonáte týmto postupom: Nastavenia > Kamera > Formáty a potom v časti Fotenie zapnite Apple ProRAW.

Pokiaľ chcete v tomto formáte fotiť, otvorte aplikáciu Fotoaparát, kliknite na ikonu preškrtnutého RAW (aby nebola preškrtnutá) a zhotovte záber. Akonáhle tento režim vypnete, telefón bude naďalej fotiť vo formáte, ktorý máte prednastavený (buď HEIC alebo JPEG).

Kde pracovať so súbormi Apple ProRAW?

Profesionálny formát Apple ProRAW pracuje so štandardným súborovým formátom DNG (Digital Negative), čo v praxi znamená, že ho môžete otvárať vo všetkých kompatibilných aplikáciách a programoch.

Prečítajte si tiež  Apple Music platí dvakrát viac než Spotify. Koľko peňazí získa držiteľ práv za jedno prehranie skladby?

Postačí vám na to aj vstavaná apka Fotky v iOS 14.3, prípadne tá istá apka v Macu so systémom macOS Big Sur 11.1 alebo novším

Pôvodná neupravená fotka (ProRAW) používa príponu .dng a upravený záber už používa štandardnú príponu .jpg. Obe môžete bez problémov zdieľať.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJilumnio
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.