V tomto článku si rozoberieme štandardný bezplatný videoformát MKV, známy aj ako Matroska video. Je to v podstate klasický „kontajner“ (povieme si nižšie čo to znamená), ktorý je schopný poňať video, zvuk, titulky či menu v jednom súbore. Prečítajte si o ňom viac.
Niečo viac o MKV (Matroska)
Videoformát MKV vznikol ešte v roku 1992, konkrétne v Rusku. Stojí za nim vývojár Steve Lhomme spolu s tímom programátorov, ktorý je aj zakladateľom Matroska (viac info tu). MKV je v podstate podobný iným kontajnerom, ako napríklad AVI, MP4, 3GP, QuickTime či ASF. Líši sa však v tom, akým spôsobom dokáže ukladať obsah. Je plne otvorený a nachádza sa v ňom veľké množstvo bnefitov. Len tak mimochodom, názov „Matroska“ pochádza z ruského slova „matrioška“ (drevená folklórna bábika z Ruska).
Už sme spomenuli, že MKV je vlastne „kontajner“. Čo to znamená? Vo všeobecnosti ide o akúsi pomyselnú softvérovú nádobu, do ktorej môžete vložiť iné súbory. Hovoríme teda o videu, zvuku, titulkách, menu a podobne.
Aké má výhody formát MKV?
Určite vás zaujímajú výhody videoformátu MKV alebo Matroska. V prvom rade je to jeho flexibilnosť a tiež rozšíriteľnosť naprieč všetkými platformami. Ďalšia výhoda je podpora streamovania.
Vďaka MKV dokážete nastaviť do videa podobné menu, aké poznáte napríklad z DVD (filmy) založené na EBML. Nie je to ale všetko. Matroska si vie zachovať rovnakú kvalitu obsahu ako AVI pri trochu menšom nároku na veľkosť súborov. Rovnako tak tu viete aj rýchlo vyhľadávať či vyberať jednotlivé kapitoly (napr. audioknihy).
Pokiaľ potrebujete dať do kontajneru viacero zvukových alebo video stôp, dá sa to. Je to napríklad v situáciach, keď má mať film alebo video viacero dabingov, alebo keď k nemu chcete pomocou menu pridať napríklad dokrútky, trailery či iný bonusový obsah. V neposlednom rade je MKV relatívne odolné voči chybám. Pokiaľ je obsah akokoľvek poškodený, je veľká šanca, že sa vám ho podarí (aspoň čiastočne) spustiť.
Aké prípony používa MKV?
Samotná kontajner Matroska poznáme najmä vďaka prípone .MKV (matroska video). Okrem toho sa ale môžeme stretávať aj s príponou .MKA (matroska audio) a .MKS (titulky). Veľmi zriedkavo sa objavuje aj .MK3D (stereoskopické / 3D video). Matroska je tiež základom pre súbory .webm (WebM).
Čo sa týka kódeku, najčastejšie sa používa H.264 a AVC. Okrem toho sa ale dá uložiť aj v H.265 či HEVC (nástupca H.264).
Ktorý prehrávač je vhodný na .mkv?
Matroska je vo všeobecnosti dobre podporovaný súbor aj keď občas sa nájdu situácie, kedy vznikne určitý problém (áno, sú to produkty od Apple). Medzi najznámejší prehrávač, ktorý si s ňou hravo poradí patrí určite VLC Media Player (ideálny pre Mac). Okrem neho by sme mohli spomenúť aj programy ako Final Media Player, MKV Player či DivX Plus Player (a celá plejáda ďalších).
MKV žiaľ nikdy veľmi dobre nespolupracovalo s platformou od Apple. macOS a iOS s ním môže mať problém. Presne preto na to budete potrebovať v prípade počítačov jeden z vyššie uvedených softvérov. Ak si chcete súbory Matroska prehrať na vašom iPhone alebo iPade, použite napríklad aplikáciu AVPlayer.
Konvertovanie MKV videa
Samozrejme, pokiaľ si chcete prehrať video, ktoré je v tomto formáte a nejde to cez žiadne programy, ktoré máte v počítači, môžete využiť aj konvertovanie do iných súborov. V tomto prípade bude pre vás najlepší asi formát AVI, s ktorým si hravo poradí aj Mac. Na webe nájdete samozrejme množstvo programov, ktoré to zvládnu. My sme vyskúšali tento a všetko prebehlo absolútne bezproblémovo. Môžete si ho nainštalovať aj na MacOS ale aj na Windows. To je veľký výhoda.
Dúfame, že sme vám týmto článkom pomohli ozrejmiť informácie ohľadom tohto formátu a v budúcnosti už budete vedieť čo je to MKV, aké má koncovky a ako presne funguje. Pripravujeme pre vás viacero článkov z tejto série, takže sa máte na čo tešiť!
zdroje: apowersoft, Wikipedia, Matroska